Nieśwież partnerem powiatu tarnowskiego
access_time 2009-08-31 16:02:34
Dzisiaj (poniedziałek - 31 sierpnia) podpisane zostało oficjalne porozumienie o współpracy pomiędzy Powiatem Tarnowskim a Rejonem Nieświeskim Województwa Mińskiego na Białorusi. Dotyczy ono wymiany handlowo – ekonomicznej, naukowo – technicznej i kulturalnej.

Kontakty powiatu i Nieświeża rozpoczęte zostało rok temu. Zapoczątkowali je nauczyciele ze szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez polski samorząd. Jako pierwsi pojechali na Białoruś, aby zapoznać się z metodami nauczania. Okazuje się, że sposoby kształcenia młodzieży za naszą wschodnią granicą przynoszą bardzo dobre efekty. Kilka miesięcy temu w powiecie tarnowskim gościła natomiast delegacja rolników z Białorusi, która przyglądała się, jak radzą sobie polscy gospodarze w unijnych realiach.

Podczas poniedziałkowego podpisania umowy o partnerstwie, starosta tarnowski Mieczysław Kras wyraził nadzieję, że będzie to „bardzo konstruktywna współpraca, która przyniesie korzyści obu stronom”. Z kolei zastępca mera Nieświeża Michaił Afanasik zapowiedział, że białoruskie miasto będzie korzystało z doświadczeń strony polskiej w zakresie m.in. rozwoju biznesu. Zarówno starosta, jak i zastępca mera Nieświeża zapowiedzieli, że będą poszukiwać podmiotów gospodarczych, które mogą współpracować ze sobą w różnych dziedzinach.

Nieśwież na Białorusi jest ósmym zagranicznym partnerem powiatu tarnowskiego. Dotychczas samorząd współpracuje z :
Pfaffenhofen - Niemcy
Szolnok - Węgry
Biała Cerkiew, Tarnopol - Ukraina
Le Doubs - Francja
Astii - Włochy
Harghita – Rumunia
El Paso de Robles – USA


Info i zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Tarnowie

Komentarze...