XVII Światowe Forum Mediów Polonijnych Tarnów-Śląsk 2009 (7-14 września)
access_time 2009-09-01 12:49:27
Kolejny wrzesień zgromadzi na corocznym spotkaniu dziennikarzy mediów polskich i polonijnych. Przyjadą do Tarnowa – miejsca szczególnie im bliskiego, traktowanego jako centrum spotkań mediów polskojęzycznych z całego świata. Tu rozpoczyna się siedemnaste spotkanie z krajem, kolegami dziennikarzami, z województwem małopolskim, a w tym roku również z województwem śląskim. 8 września w Tarnowie odbędzie się uroczysta inauguracja XVII Światowego Forum Mediów Polonijnych Tarnów-Śląsk 2009 z udziałem przedstawicieli Senatu RP, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, władz województwa małopolskiego i miasta Tarnowa.

W Tarnowie wręczone zostaną nagrody w XVII Międzynarodowym Konkursie literackim im. H. Cyganika „Powroty do źródeł” oraz w konkursie na reportaż z XVI Forum. Podobnie jak w latach ubiegłych Forum rozpoczniemy w Tarnowie, a następnie prezentować i promować będziemy jedno z polskich województw. Korzystając z gościnności gospodarzy województwa śląskiego poznamy walory tej ziemi, jej przebogatą historię, kulturę i ludzi.

Cztery lata temu, uczestnicy XIII Forum odwiedzili województwo śląskie. Program Forum wiódł przez: Katowice, Chorzów, Sosnowiec, Rudę Śląską, Świętochłowice, Tychy, Jurę Krakowsko-Częstochowską, Zawiercie, Pszczynę, Koszęcin, Częstochowę z Jasną Górą. W trakcie kilku dni trudno poznać całe – zwłaszcza tak barwne - województwo, wracamy więc do niego w tym roku odwiedzając: Katowice, Siemianowice Śląskie, Żywiec, Żory, Zabrze, Bytom, Tarnowskie Góry. Wizyta w województwie śląskim pozwoli poznać kulturę, turystykę, gospodarkę i historię tego regionu. Uczestnicy Forum będą mieli okazję wysłuchać wielu ciekawych wystąpień przygotowanych przez znane postacie nauki, literatury, dziennikarstwa, wezmą udział w interesujących warsztatach językowych, dziennikarskich, spotkaniach z redakcjami mediów województwa śląskiego.

Forum zakończy się w Warszawie, spotkaniem z Marszałkiem senatu RP i członkami Komisji Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą. W tym roku spotkanie w sposób szczególny poświęcone będzie 20-leciu odrodzonego Senatu. W Senacie zostaną wręczone Statuetki Fidelis Poloniae, przyznawane za wybitne zasługi w umacnianiu więzi między Polonią a krajem.

Forum jest największym przedsięwzięciem w dziedzinie mediów, adresowanym do dziennikarzy polskojęzycznych z całego świata. Biorą w nim udział polskie i polonijne redakcje prasowe, radiowe i telewizyjne, portale internetowe. W tym roku w Forum będzie uczestniczyć ok. 150 dziennikarzy z 25 krajów. Walory tych spotkań – poznawcze, promocyjne, gospodarcze, integracyjne, obfitujące w liczne materiały dziennikarskie – są ogromne.

Organizatorzy, patroni i partnerzy XVII Światowego Forum Mediów Polonijnych Tarnów-Śląsk 2009 mają nadzieję, że to kolejne spotkanie dziennikarzy – rodaków z całego świata będzie serdecznym spotkaniem z ojczyzną, pozwoli poznać i zachwycić się regionem Polski, w którym będziemy wspólnie spędzać wrześniowe dni. Śląskie – pozytywna energia, tak prezentują swoje województwo jego gospodarze. Mamy nadzieję, że energia tu zdobyta towarzyszyć będzie wszystkim uczestnikom Forum przez kolejne miesiące pracy dziennikarskiej, pozwoli dzielić się wiedzą o ludziach, historii, kulturze województwa małopolskiego i śląskiego, z rodakami i mieszkańcami krajów ich obecnego zamieszkania.

Pobierz program XVII ŚWIATOWEGO FORUM MEDIÓW POLONIJNYCH


Info: Biuro Prasowe Światowego Forum Mediów Polonijnych

Komentarze...