Dwa dni wspomnień
access_time 2009-09-03 12:31:47
Dwa dni trwały będą uroczystości 450-lecia I Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie. – To będzie czas zadumy, refleksji, sentymentalnej wędrówki w przeszłość, ale i radości, zabawy oraz prezentacji współczesnego dorobku szkoły – mówi główna organizatorka uroczystości, Małgorzata Wrześniowska, dyrektor I LO.

Na termin uroczystości wyznaczono 25 i 26 września. Jubileusz rozpocznie msza święta w Katedrze koncelebrowana przez biskupów Wiktora Skworca, Stanisława Budzika oraz Wiesława Lechowicza. Podczas mszy poświęcony zostanie nowy sztandar szkoły, a pożegnany stary. Mszę uświetni występ dziewczęcego chóru Puella Orantes Tarnovienses. Potem przemarsz do budynku szkoły, gdzie na drugim półpiętrze odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa.

Stąd część osób uda się na salę gimnastyczną, a 320 zaproszonych gości do auli Seminarium Duchownego. Tam będzie miał miejsce uroczysty akt przekazania nowego sztandaru szkole, a do wyprowadzenia starego sztandaru skompletowano poczet sprzed 30 lat z tym samym chorążym. Potem jeszcze sesja, wystąpienia gości, wręczenie odznaczeń państwowych oraz medali okolicznościowych dla emerytowanych nauczycieli i pracowników administracji I LO. Tą część zakończy rozstrzygnięcie konkursu literackiego, występ chóru i orkiestry szkolnej oraz prezentacja szkoły w wersji teatralnej. – Uroczystość z Seminarium transmitowana będzie na żywo na telebim zainstalowany w sali gimnastycznej – mówi dyrektor Wrześniowska. – Takie rozwiązanie było jedynym możliwym, biorąc pod uwagę pojemność zarówno naszej szkoły jak i Seminarium.

Po zakończeniu części oficjalnej goście przejdą do budynku I LO, gdzie wraz z obecnymi tam rozejdą się do swoich sal lekcyjnych. Te przystrojone będą w rekwizyty epoki, a atmosferę dawnych czasów przywoła zarówno strój uczniów, jak i multimedialna prezentacja. Godziny popołudniowe to drzwi otwarte dla absolwentów. Sale podzielone zostaną i wystrojone na modłę lat 40., 50., 60., etc. O godzinie 17.00 rozpocznie się Noc Naukowców. Teren parkingu szkolnego (lub auli – w zależności od pogody) dostanie się we władanie chemików i fizyków, którzy przeprowadzą liczne doświadczenia i prezentacje. Pierwszy dzień zakończy się apelem pod Grobem Nieznanego Żołnierza.

Zasadniczym punktem drugiego dnia będzie sesja popularnonaukowa z udziałem absolwentów I Liceum. Wśród uczestników potwierdzili się m.in.: Zbigniew Święch, Jerzy Grębosz, Antoni Sypek, profesor Marek Białota, Józef Wróbel. – Planujemy, by sesja miała lekki charakter, wspomnieniowy i anegdotyczny – mówi dyrektor Wrześniowska.

Uroczystości jubileuszu zakończy w Hotelu Tarnovia współorganizowany przez Fundację Semper Primus Bal Absolwenta.

Komentarze...