W Woźnikach śladami 5 Pułku Strzelców Konnych
access_time 2009-09-07 09:14:05
Starosta tarnowski Mieczysław Kras wziął udział w uroczystych obchodach 70 rocznicy Bitwy Woźnickiej. Na Wzgórzu Florianek, gdzie w dniach 1, 2 września 1939 r. w obronie miasta walczyli żołnierze 3 Pułku Ułanów Śląskich oraz 5 Pułku Strzelców Konnych, zebrali się kombatanci, żołnierze Brygady Kawalerii, przedstawiciele władz samorządowych, dzieci i młodzież. Podczas uroczystości odprawiono Mszę św. w intencji poległych żołnierzy, nastąpiło również uroczyste pobranie ziemi z pola walki w celu złożenia jej w siedzibie Krakowskiej Brygady Kawalerii, w której szeregach znajdował się 5 Pułk Strzelców Konnych.

Starosta M. Kras złożył kwiaty w miejscu, gdzie 70 lat temu walczyli żołnierze pułku. W czasie uroczystości włodarz powiatu odebrał pamiątkowy medal wybity przez Starostwo Powiatowe w Lublińcu oraz Wojskową Komendę Uzupełnień z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

17 czerwca 1919 Ministerstwo Spraw Wojskowych wydało rozkaz o sformowaniu 3 Pułku Dragonów. We wrześniu tego roku pułk przemianowano na 3 Pułk Strzelców Konnych, a 6 października 1920 na 5 Pułk Strzelców Konnych. Do 1928 pułk stacjonował w garnizonie Tarnów, a następnie w Dębicy. Święto pułkowe obchodził 9 czerwca, w rocznicę walk, jakie zostały stoczone w 1920 przez II dywizjon broniący przeprawy na Dnieprze pod Kozinem i 4 szwadron w Kijowie. Pułk nawiązywał do tradycji 5 Pułku Strzelców Konnych powstałego w 1806 roku. Kampanię wrześniową pułk odbył w ramach Krakowskiej Brygady Kawalerii. Pierwszą walkę pułk stoczył 2 września pod Woźnikami i w rejonie Żarek. Walczył w obronie Pińczowa (5 września), pod Tarnogrodem, Tomaszowem Lubelskim. W wyniku przegranej bitwy Armia Kraków, a wraz z nią 4. Pułkiem Strzelców Konnych skapitulował 20 września 1939. Pułk odtworzono w AK. Brał udział w akcji "Burza". Działania bojowe zakończył w grudniu 1944.


Info i zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Tarnowie

Komentarze...