Dziś wernisaż wystawy "Rzut beretem" z udziałem autora Tomasza Tomaszewskiego
access_time 2009-09-16 13:29:16
Zapraszam do Galerii Tarnowskiego Centrum Kultury na fascynującą wystawę i podróż do zapomnianego poPGRowskiego świata, której autorem jest uznany fotografik Tomasz Tomaszewski, od wielu lat współpracujący z National Geographic Polska. Ekspozycje będzie można oglądać od 17 września do 2 października br., a uroczystego otwarcia w dniu dzisiejszym o godzinie 18.00 w Galerii TCK, Rynek 5 dokona sam autor wystawy.

Wystawa „Rzut beretem” Tomasza Tomaszewskiego jest wynikiem kilkudziesięciu podróży fotografa po Polsce w latach 2007 - 2008. Zestaw 60 unikalnych fotografii, które autor wybrał spośród wielu tysięcy to swoisty, pulsujący emocjami portret miejsc zapomnianych, to także mądry i czuły zapis rzeczywistości rodzimej wsi, która znajduje się o przysłowiowy „rzut beretem” od naszego, miejskiego życia.

Dotychczas wystawa została pokazana w pięciu miastach Polski: w Warszawie, w Krakowie, we Wrocławiu, w Poznaniu i w Gdańsku. W listopadzie 2008 r. na rynku ukazał się wyjątkowy album „Rzut beretem” w polsko-angielskiej wersji językowej, wydany przez Wydawnictwo G+J RBA (National Geographic Polska). Zawiera on 93 czarno-białe fotografie, wydrukowane specjalną techniką duo-ton. W wydaniu znalazł się tekst Małgorzaty Niezabitowskiej, specjalnie dedykowany fotograficznemu projektowi oraz obszerne podpisy zdjęć przygotowane przez Roberta Zydla.

Dawne majątki ziemskie to w polskim pejzażu miejsca naznaczone tragizmem. Najpierw, tuż po wojnie, ich upaństwowienie oznaczało dla wielu utratę ojczyzny i ojcowizny, wypędzenie, wykorzenienie, pół wieku później, ich upadek przyniósł równie wielu ubóstwo, poczucie krzywdy, wykluczenia. I tak jak dwory przez stulecia były symbolem polskości, podtrzymywania tradycji, przywiązania do ziemi, tak powstałe na ich gruzach Państwowe Gospodarstwa Rolne w Peerelu symbolem zwycięskiego reżimu na wsi, tak obecnie to, co po PGR-ach zostało, staje się symbolem nowych czasów.

Tutaj bowiem szczególnie jaskrawo ujawniają się kontrasty, nędza o miedzę sąsiaduje z nowobogackim przepychem, dynamizm jednostek zderza z powszechną biernością, wywyższenie nielicznych pogłębia degradację pozostałych i z całą wyrazistością widoczne są ciemne i jasne strony transformacji, jej błędy, sukcesy, porażki. Widoczne lecz niedostrzegane.

Tomasz Tomaszewski. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, agencji Visum Archiv w Hamburgu, agencji Image Collection w Waszyngtonie oraz American Society of Magazine Photographers. Zajmuje się fotografią prasową, publikował swoje zdjęcia zarówno w najważniejszych pismach polskich jak i w największych magazynach zagranicznych, między innymi: Stern, Paris Match, GEO, New York Times, Time, Fortune, Vogue, Die Zeit, Elle. Wydał kilka książek autorskich: Ostatni - Współcześni Żydzi Polscy (tekst Małgorzata Niezabitowska), W poszukiwaniu Ameryki (tekst Małgorzata Niezabitowska), Cyganie Polscy (tekst Jerzy Ficowski), W Centrum, Niezwykła Hiszpania oraz ilustrował swoimi pracami kilkanaście prac zbiorowych.

Autor wielu wystaw indywidualnych w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Japonii, Holandii, Włoszech, Irlandii, Niemczech, Polsce i na Madagaskarze. Laureat polskich oraz międzynarodowych nagród fotograficznych. Od dwudziestu lat współpracuje z magazynem National Geographic, w którym opublikował 18 esejów fotograficznych, a od roku 1999 jest głównym konsultantem jego polskiej edycji. Uczy fotografii w Polsce, USA, Niemczech i we Włoszech.

Tekst w oparciu o materiały prasowe National Geographic Polska oraz opis Małgorzaty Niezabitowskiej.

Zapraszamy do odwiedzenia wystawy, którą będzie można oglądać w Galerii TCK, Rynek 5, codziennie (z wyłączeniem świąt i niedziel) w godzinach 10.00-18.00 od 17 września do 2 października 2009. Bilety w cenie 2 i 1 zł. Więcej informacji na www.tck.pl oraz pod numerem telefonu (014) 6 88 88 88.


Info: Tarnowskie Centrum Kultury

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A