„Glany” na scenie
access_time 2009-09-29 12:49:19
Spektakl „Glany na glanc” autorstwa Davida Gov'a (w tłumaczeniu Hanny Szczerkowskiej) będzie drugą premierą Tarnowskiego Teatru im. L. Solskiego w Pałacu Młodzieży. Przedstawienie – realizowane także w ramach sceny inicjatywy aktorskiej – będzie można zobaczyć w niedzielę o godz. 19.00. Zobaczymy w nim Marka Kępińskiego oraz Roberta Żurka.

Bohaterami sztuki są adwokat oraz skinhead, oskarżony o śmiertelne pobicie na tle rasowym Hindusa. To było bardzo brutalne zabójstwo: skopanie podkutymi butami, czego wynikiem był krwotok, uraz kręgosłupa oraz utrata mowy i wzroku. Ofiara, mimo usilnych starań lekarzy zmarła. Mike został zatrzymany i osadzony w areszcie, gdzie czeka na rozprawę. Adwokat przekonuje go, że więzienie może mu całkowicie zniszczyć życie.

To bardzo dobry tekst. Kilka lat temu można było zobaczyć realizację telewizyjną z Krzysztofem Globiszem – mówi Edward Żentara, dyrektor naczelny i artystyczny. Tym razem na prośbę Roberta Żurka zgodziłem się na wystawienie tego tytułu. Obok niego zobaczymy lubianego w Tarnowie Marka Kępińskiego. Jak mówi reżyser Warto zobaczyć tę sztukę, bo mówi o ważnych problemach współczesnego świata, o miłości i tolerancji, ale również o zagrożeniach, o młodzieżowych subkulturach, szukających inspiracji w nazistowskiej ideologii – przypomina Tomasz Piasecki. Mike i Danny mogliby toczyć swój bój o człowieczeństwo w każdym zakątku świata. Kto w tym boju wygrywa, jeśli wygrywa, może nie ma w nim przegranych?

Charakterystyczna jest uparta postawa skinheada, który mówi: „Ale cyrk w tym sądzie. Chciałbym to już mieć za sobą. Jakoś przetrzymać, nie tracąc mojej Białej Dumy. Dumy, bo to, co zrobiłem było słuszne. Zgadniesz, co mam wytatuowane na ramieniu? Celtycki krzyż, symbol Białej Potęgi oraz Celtów, bo jestem po części Irlandczykiem i buldog, bo ze strony matki jestem Brytyjczykiem, i co najważniejsze dumne lwy – symbol Białej Dumy. To mój legion, moja organizacja skinheadów”.

Reżyserem i autorem scenografii jest Tomasz Piasecki. W inscenizacji zobaczymy Marka Kępińskiego oraz Roberta Żurka. Asystentem scenografa, inspicjentem, suflerem jest Katarzyna Jędrzejczyk.


Info: Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego
Zdjęcia: Robert Żurek

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A