DPS w Stróżach po remoncie
access_time 2009-10-06 08:46:28
Przytulne pokoje, nowe sanitariaty, pomieszczenia biurowe - tak po remoncie wygląda Dom Pomocy Społecznej w Stróżach koło Zakliczyna - placówka prowadzona przez powiat tarnowski. Zakończyło się tam dostosowywanie warunków lokalowych do standardów europejskich, które wyznaczyło rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej.

DPS w Stróżach mieści się w dwóch obiektach. Jeden z nich to piękny dwór z przełomu XVIII i XIX wieku, przekształcony w XIX i XX wieku. Drugi obiekt to wybudowany w latach 80-tych nowy budynek, architektonicznie wkomponowany w otoczenie dworu. Oba budynki łączy przewiązka, która ubogaca swoją architekturą całość kompleksu. Aby spełnić standardy europejskie, przeprowadzono tam remont, którego pierwsza cześć dobiega właśnie końca.

-Po remoncie powstały bardzo ładne pokoje jedno- i dwuosobowe. Wyremontowano sanitariaty, są nowoczesne prysznice, oczywiście dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dzięki tym zmianom zmniejszyła się liczba osób przypadających na jedną łazienkę. Mamy mniej miejsc w DPS-ie, ale jednocześnie spełniamy standardy metrażowe - tłumaczy Małgorzata Chrobak, dyrektor domu w Stróżach.

Nowe oblicze zyskały również hole - pozbyto się barier utrudniających dostęp osobom na z wózkach do poszczególnych pomieszczeń. DPS w Stróżach posiada windę, z której mogą korzystać mieszkanki. Trwają jeszcze prace wykończeniowe na zewnątrz - układana jest kostka na placu przed budynkami, modernizowany jest także wjazd na teren ośrodka.

- To jeszcze nie koniec prac w tym DPS-ie. Czeka nas remont kuchni i wymiana stolarki okiennej w obu budynkach. Bardzo ważne jest także odwodnienie obiektu - podkreśla odpowiedzialny za pomoc społeczną Mirosław Banach, wicestarosta tarnowski.

Wszystkie prace w placówce dla kobiet przewlekle psychicznie chorych kosztowały ponad 610 tys. zł. Małopolski Urząd Wojewódzki dołożył 290 tys. zł - resztę powiat tarnowski sfinansował z własnego budżetu.


Info: Starostwo Powiatowe w Tarnowie

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A