Podarunek dla tarnowskiej Policji
access_time 2009-10-09 14:02:42
Funkcjonująca w Komendzie Miejskiej Policji w Tarnowie Policyjna Izba Tradycji wzbogaciła się o nowe, ciekawe eksponaty związane z historią Policji. Kilkanaście dokumentów i blisko 40 zdjęć obrazujących pracę Policji Państwowej przekazał tarnowskiej Policji pan Roman Hormański, emerytowany nauczyciel Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie i mieszkaniec miasta.

Przekazany dar to pamiątki rodzinne po wuju Kazimierzu Szymańskim, który w latach 1930-1939 służył jako policjant w III Komisariacie Policji Państwowej we Lwowie. Zdjęcia i dokumenty obrazują przebieg jego służby od momentu powołania, do wybuchu II wojny światowej. Zapytany dlaczego zdecydował się przekazać pamiątki rodzinne odpowiedział, że chciał udostępnić je szerszej publiczności zwłaszcza młodzieży klas policyjnych, których na naszym terenie nie brakuje. Chciał również, by stanowiły one element wychowawczy i edukacyjny dla młodego pokolenia.

8 października w KMP w Tarnowie pan Hormański przekazał rodzinne pamiątki na ręce Komendanta Miejskiego insp. Zbigniewa Ostrowskiego. Już wkrótce przedmioty te trafią do Policyjnej Izby Tradycji mieszczącej się w budynku komisariatu Tarnów Centrum przy ul. Narutowicza, gdzie będą je mogli oglądać mieszkańcy Tarnowa i okolic.

Pan Roman jest także posiadaczem materiałów związanych z historią Brzeżan, miasteczka położonego między Lwowem a Tarnopolem, w którym się urodził i z którego wywodzi się jego rodzina. Jest także członkiem Towarzystwa Miłośników Ziemi Brzeżańskiej i Kresów Południowo-Wschodnich z siedzibą we Wrocławiu, organizacji skupiającej Polaków mieszkających przed wojną w Brzeżanach i ich potomków. Jej zasługą jest m.in. odrestaurowanie ołtarza w kościele parafialnym pw. Św. Piotra i Pawła w Brzeżanach.

Nowy nabytek w zbiorach tarnowskiej Izby Tradycji pochodzi z okresu uchodzącego wśród koneserów i znawców tematu za najbardziej cenny w historii Polskiej Policji.


Info: KMP Tarnów

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A