Transporter pediatryczny gotowy na pomoc potrzebującym
access_time 2009-10-12 17:56:16
Prezydent Miasta Tarnowa przeznaczył w bieżącym roku 40 tysięcy złotych na sfinansowanie zakupu transportera pediatrycznego. W celu realizacji tego zakupu w dniu 16 czerwca 2009 roku zawarta została umowa dotacji z Powiatową Stacją Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie. Ostateczny koszt urządzenia wyniósł 39.656 zł. Decyzja dotycząca zakupu transportera ma związek z uruchomieniem w dniu 19 marca 2009 roku w Tarnowie przez Caritas Diecezji Tarnowskiej „okna życia”, mieszczącego się w Domu Zakonnym Sióstr Józefitek przy ul.Mościckiego 34. W przypadku pozostawienia tam noworodka wezwana będzie karetka pogotowia - celem zbadania dziecka, udzielenia pierwszej pomocy i przetransportowania do szpitala. Transporter został uroczyście oddany do użytku.

Bezpieczne przewiezienie noworodka do szpitala zapewni transporter pediatryczny. Wnętrze takiego urządzenia wyłożone jest specjalną pianką, absorbującą drgania i uderzenia, chroniąc tym samym pacjenta przed wstrząsami. Specjalna uprząż pediatryczna, stabilizująca wszystkie kończyny, głowę i tułów oraz materac podciśnieniowy zabezpieczają pacjenta podczas transportu. Stałą obserwację wnętrza transportera ułatwiają dwie w pełni przeźroczyste pokrywy.  W czasie samego transportu dostęp do pacjenta umożliwiony jest za pomocą specjalnych, zakrywanych otworów na dłonie, dzięki czemu niezbędne czynności przy dziecku mogą być wykonane bez konieczności otwierania pokryw i tym samym niepotrzebnego wychłodzenia komory. Transporter można mocować na czas transportu na noszach, znajdujących się w ambulansach sanitarnych. Do transportera mogą być montowane pompy infuzyjne, kardiomonitor oraz respirator. Jest on w pełni przenikliwy dla promieni X (można wykonać zdjęcie RTG) oraz może być stosowany w środowisku MRI (można wykonać badanie rezonansem magnetycznym).

Transporter służył będzie wszystkim potrzebującym dzieciom, do których wezwane będzie pogotowie, w tym również tym pozostawionym w "oknie życia" – umożliwiając bezpieczny transport do szpitala.


Info: Urząd Miasta Tarnowa

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A