Completorium - nowa płyta Chłopięcego Chóru Katedralnego
access_time 2009-12-16 12:08:37
Completorium, jedno z bardziej znanych kompozycji polskiego kompozytora Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, wydał na swojej najnowszej płycie (piątej z kolei) Chłopięcy Chór Katedralny Pueri Cantores Tarnovienses. Tarnowskiemu chórowi w nagraniu towarzyszyli: Tarnowska Orkiestra Kameralna oraz soliści z Krakowa i Katowic.

Oryginalność nagrania, które znajduje się na płycie, polega m.in. na tym, że kompozycja ta została ukazana w sposób liturgiczny, tzn. obok muzyki, którą skomponował Gorczycki, usłyszeć można także chorał gregoriański, śpiew kantora i scholi a'capella i unisono - mówi ks. Grzegorz Piekarz, dyrygent chóru. - Dodatkowym atutem płyty jest fakt, że wszystkie teksty, które chór czy soliści wykonują, zostały przetłumaczone na język polski, co służy temu, by równocześnie ze słuchaniem muzyki śledzić treść tego dzieła.

G.G. Gorczycki, duchowny katolicki, urodził się ok. 1667 w Rozbarku k. Bytomia - zmarł 30 kwietnia 1734 w Krakowie. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskiego baroku, nazywany był polskim Händlem. Przez ostatnie 30 lat swego życia był związany z katedrą na Wawelu. Pełnił tam funkcję głównego kapelmistrza.

- Jego zadaniem było dbanie o wysoki poziom muzyki w obrzędach celebrowanych w katedrze. Stąd nie znajdujemy u niego żadnych kompozycji świeckich - mówi ks. Piekarz. - Wydaje się zatem, że Completorium powstało nie na potrzeby koncertu, ale liturgii. Obok części, do których napisał muzykę, istniały modlitwy czy aklamacje, które każdy w tamtych czasach znał, stąd nie było potrzeby, aby je uwieczniać na papierze nutowym. Natomiast dzisiaj Completorium jest przedstawiane wyłącznie w formie koncertowej tzn. bez części chorałowych, jakby zapomniano o całym kontekście, w jakim ono powstało.

Warstwę instrumentalną dzieła zrealizowała Tarnowska Orkiestra Kameralna, której prezesem jest p. Maria Janik, natomiast partie solistów wykonali: Jolanta Kowalska (sopran) i Szczepan Kosior (tenor) z Krakowa oraz Agata Piękosz (alt) i Jarosław Kitala (baryton) z Katowic. Całość przygotował i poprowadził ks. Grzegorz Piekarz z pomocą Agnieszki Stańczyk (emisja głosu). Płyta nagrana została w kościele parafialnym w podtarnowskim Błoniu.

Płytę można nabyć w sklepach Biblos. Promocja płyty rozpocznie się w styczniu, 2010 r. koncertami w katedrze tarnowskiej (3 stycznia, godz. 17.30), w kościele św. Maksymiliana (9 stycznia, transmisja w RDN Małopolska, godz. 17.00) oraz 10 stycznia w Krakowie (Wzgórza Krzesławickie, godz. 17.30).

Płyta została zrealizowana przy wsparciu finansowym: biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca, Powiatu Tarnowskiego oraz Gminy Miasta Tarnów – Urząd Miasta Tarnowa.

Komentarze...