Dzień Judaizmu w Tarnowie
access_time 2010-01-11 13:20:53
Tarnów będzie gospodarzem centralnych obchodów XIII Dnia Judaizmu organizowanych corocznie 17 stycznia. Będą koncerty, wystawy, dyskusja panelowa i wspólna modlitwa. Obchodom przyświeca cytat z Księgi Rodzaju opisujący powołanie Abrahama: "Wyjdź z twojej ziemi rodzinnej do kraju, który ci ukażę".

To dzień wspólnej modlitwy i poznawania siebie. Zgłębiając Stary Testament i judaizm poznajemy swoją wiarę. Są rzeczy, które nas łączą i różnią, ale trzeba koncentrować się na tym, co nas zbliża.

Mamy wspólnego Boga - mówi ks. Piotr Łabuda jeden z głównych organizatorów Dnia Judaizmu.

Mówi ks. Piotr Łabuda, jeden z organizatorów Dnia Judaizmu w Tarnowie :
lub ->POBIERZ


Obchody Dnia Judaizmu rozpoczną się w sobotę 16 stycznia projekcją filmu "Cud purymowy" w reżyserii Izabelli Cywińskiej oraz koncertem muzyki klezmerskiej SHOLEM, które odbędą się w tarnowskim Kinie Marzenie.

W niedzielę 17 stycznia, w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie o godz. 10.00 rozpocznie się spotkanie wokół Biblii. W Seminarium Duchownym w Tarnowie zostanie otwarta wystawa pt. "Cmentarze żydowskie i synagogi dawnej Galicji".

Dzień Judaizmu będzie też okazją do modlitwy. Mieszkańcy Tarnowa i uczestnicy ogólnopolskich obchodów będą mogli odwiedzić tarnowski Kirkut, znajdujący się obok kościoła pw. Matki Bożej Fatimskiej oraz modlić się przy Bimie, pozostałej po synagodze.

Po południu, o godz. 15.30 w tarnowskiej katedrze odbędzie się nabożeństwo Słowa Bożego. Radio RDN Małopolska będzie je transmitować.

Po nabożeństwie (16.30) zaplanowano dyskusję panelową przedstawicieli katolików i Żydów w Sali Lustrzanej. Wezmą w niej udział m.in. Piotr Kadlčik, Pan Rabin Michael Schudrich, biskup tarnowski Wiktor Skworc oraz przewodniczący Komitetu Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem bp Mieczysław Cisło.

Ostatnim punktem centralnych obchodów XIII Dnia Judaizmu będzie koncert kantora Azi Schwarz`a z Jerozolimy z towarzyszeniem Chóru Katedralnego Pueri Cantores Tarnovienses oraz Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej.

Podczas uroczystości w auli WSD tytuł Człowieka Pojednania zostanie przyznany rabinowi dr. Alon Goshen Gottsteinowi z Międzyreligijnego Instytutu Elijah.

Organizatorem obchodów XIII Dnia Judaizmu w Tarnowie jest biskup tarnowski oraz Kuria Diecezjalna w Tarnowskie przy współudziale prezydenta miasta Tarnowa.

POBIERZ szczegółowy program obchodów.


Przygotowała Ewa Biedroń - (DSI) Diecezjalny Serwis Informacyjny

Komentarze...