"Moja Krew" w Kinie Millennium - 5 lutego
access_time 2010-01-14 12:57:15
5 lutego odbędzie się specjalny pokaz filmu "Moja Krew" wyreżyserowanego przez tarnowianina, Marcina Wronę. Po projekcji będzie możliwość uczestniczenia w spotkaniu z twórcami filmu.

5 II 2010 - MOJA KREW

Reżyseria: Marcin Wrona
Scenariusz: Marcin Wrona, Grażyna Trela, Marek Pruchniewski
Zdjęcia: Paweł Flis
Muzyka: Marcin Macuk
Obsada: Eryk Lubos, Luu De Ly, Wojciech Zieliński, Krzysztof Kolberger, Roma Gąsiorowska, Marek Piotrowski, Małgorzata Zajączkowska, Joanna Kurowska, Monika Kwiatkowska-Dejczer
Szczegóły: obyczajowy, Polska, 2009, 91 min
Cena biletu: 10 złotych Seans o godzinie: 20:00

Po projekcji spotkanie z twórcami: tarnowianinem Marcinem Wroną (reżyseria), Erykiem Lubosem (odtwórca głównej roli) i Łukaszem Dzięciołem (producent), które poprowadzi Łukasz Maciejewski.

MOJA KREW to jeden z najbardziej oczekiwanych debiutów pełnometrażowych w polskim kinie. Już zrealizowana w 2001 roku znakomita szkolna etiuda Człowiek Magnes Marcina Wrony zebrała nagrody m.in. na festiwalach w Krakowie, Nowym Jorku, Monachium i Belgradzie. Scenariusz Mojej krwi (pierwotny tytuł Tamagotchi) zwyciężył w polskiej edycji konkursu Hartley-Merrill. Zdobył też trzecie miejsce w edycji międzynarodowej. Głównym bohaterem filmu jest Igor (Eryk Lubos), bokser, który podczas jednej z walk zostaje poważnie ranny i musi zrezygnować z kariery. Po kolejnych, nieudanych związkach z kobietami zaczyna myśleć o tym, żeby zostawić po sobie „coś” – dziecko. Do tego właśnie potrzebna jest mu przypadkowo poznana na bazarze Wietnamka (Luu De Ly), która zgadza się urodzić mu dziecko w zamian za polskie obywatelstwo. To trudne na początku spotkanie ludzi odmiennych kultur zmieni wszystko w życiu bohaterów. Bohaterem "Mojej krwi" jest też współczesna Warszawa – jej symboliczne, znane wszystkim miejsca i mroczne zaułki, a także mało znana mieszkańcom miasta kultura największej mniejszości etnicznej w stolicy.

Goście premiery

MARCIN WRONA
Tarnowianin. Reżyser filmowy, telewizyjny i teatralny. Absolwent filmoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W trakcie studiów na Wydziale Radia i TV im. Krzysztofa Kieślowskiego na Uniwersytecie Śląskim wyreżyserował m.in. film absolutoryjny pt. "Człowiek Magnes" (2001). Film zdobył uznanie na wielu międzynarodowych festiwalach, m.in: zwyciężył w kategorii Najlepszy Film Studencki na Tribeca Film Festival organizowanym przez Roberta De Niro i Martina Scorsese w Nowym Jorku (2002). W 2003 ukończył Mistrzowską Szkołę Reżyserii Andrzeja Wajdy. W tym samym roku wyreżyserował teatr TV, którego jest też współautorem, "Pasożyt". Spektakl otrzymał nagrodę za Debiut Reżyserski w Teatrze TV (2004). W styczniu 2004 wyreżyserował sztukę Endy'ego Walsha pt. "Uwięzieni" dla Terenu Warszawa (dawniej Teatr Rozmaitości).
Podczas ceremonii wręczenia Europejskich Nagród Filmowych 2004 w Barcelonie zaprezentował swój krótki film "Telefono", który później dołączony został do kolekcji DVD Pedro Almodovara.
W roku 2005 wyreżyserował kontrowersyjną sztukę pt. "Skaza" dla Teatru TV, za którą otrzymał Nagrodę Jury na Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" w Katowicach 2006 oraz Nagrodę za Reżyserię na Festiwalu "Dwa Teatry" Sopot 2006. Ostatnio zrealizował sztukę wg Harolda Pintera "Kolekcja" dla teatru TV (emisja 22 października 2006). Dla sceny faktu teatru TV powstała "Doktor Halina" w jego reżyserii i współautorstwa (na postawie wspomnień Haliny Szwarc z działalności konspiracyjnej).
Marcin Wrona studiował też w Binger Film Institute w Amsterdamie (2005). Reżyseruje również reklamy, wideoklipy, pracował jako drugi reżyser (m.in. Przedwiośnie). Wykłada reżyserię na Wydziale Radia i TV im. K. Kieślowskiego w Katowicach.

ŁUKASZ DZIĘCIOŁ
Producent filmowy. Ukończył międzynarodową produkcję filmową w Szkole Filmowej w Kolonii w Niemczech, produkcję filmową w Szkole Filmowej w Los Angeles oraz filmoznawstwo na Uniwersytecie w Łodzi. Od 10 lat związany jest z firmą produkcyjną Opus Film (z siedzibą w Łodzi), której jest także współwłaścicielem. Zadebiutował w 2001 r. jako producent filmu dokumentalnego "Jedziemy w stronę słońca". Jest jednym z organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage. Organizuje i nadzoruje studenckie warsztaty filmowe prowadzone przez światowej sławy filmowców. W ciągu ostatnich 3 lat wielokrotnie współpracował także przy amerykańskich produkcjach filmowych. W dorobku Łukasza Dzięcioła znajdziemy takie filmy jak: "Edi", "Mistrz", "Masz na imię Justine", "Hi-way", "Z odzysku", Chłopiec na galopującym koniu", "Inland Empire", "Pokój szybkich randek", "The loneliness of the Short-Order Cook", "Zero" i "Moja krew". Najnowszym filmem wyprodukowanym przez Łukasza Dzięcioła jest produkcja „Dwa światy, zaświaty” w reżyserii Ryszarda Brylskiego.

ERYK LUBOS
Za kreację w „Mojej krwi” Marcina Wrony został uhonorowany prestiżową nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego. W 2008 roku otrzymał nagrodę za drugoplanową rolę męską w filmie "Boisko bezdomnych" na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Eryk Lubos jest ponadto laureatem wielu nagród teatralnych. Lubos ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną we Wrocławiu w 1998 roku. W tym samym roku otrzymał angaż do Wrocławskiego Teatru Współczesnego im. Edmunda Wiercińskiego oraz został uhonorowany nagrodą Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego i wyróżnieniem na XVI Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi za umiejętności komediowe zaprezentowane w spektaklu dyplomowym PWST we Wrocławiu, zatytułowanym "Igraszki diabła". W 1998 roku wystąpił w przedstawieniu "Ballady morderców" Nicka Cave'a, w reż. Jerzego Bielunasa na deskach wrocławskiego Teatru K2. Występował w przedstawieniach reżyserowanych przez Krzysztofa Galosa, Krystynę Meissner, Piotra Cieplaka, Iwonę Kempę. W 2003 roku zagrał w spektaklu "Wojna polsko-ruska" Doroty Masłowskiej, wystawionym przez Agnieszkę Lipiec-Wróblewską na deskach gdańskiego Teatru Wybrzeże. W następnym roku wcielił się w Protosa w "Lochach Watykanu" Andre Gide'a w reż. Jana Klaty. W 2004 roku Lubos otrzymał Nagrodę Wrocławskiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru nagrodę za najciekawszą rolę męską (Jajo i Streeta) w "Zwycięstwie" Howarda Barkera w reż. Heleny Kaut-Howson. Wiele laurów przyniosła mu rola Bogusia w przedstawieniu "Made in Poland" wystawionym przez Przemysława Wojcieszka w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. W 2005 roku wystąpił w roli Aleksa w "Nakręcanej pomarańczy" Antony'ego Burgessa, w reż. Jana Klaty, za którą otrzymał nagrodę na XXXVI Jeleniogórskich Spotkaniach Teatralnych. W 2005 roku Lubos przeniósł się do warszawskiego Teatru Rozmaitości, gdzie grał m.in. w przedstawieniach "2007: Macbeth", "Cokolwiek się zdarzy, kocham cię", "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku", "Szewcy.u.bram". Aktor wystąpił również w spektaklach Teatru Telewizji, m.in. "Courage mojej matki" (2002) Georga Taboriego, w reż. Magdaleny Łazarkiewicz i "Komu wierzycie?" (2007) Jeleny Djordjević, w reż. Macieja Pieprzycy. Pod koniec lat 90. Lubos pojawiał się w serialach "Życie jak poker" i "Wszystkie pieniądze świata". Pojawił się w filmie "Stara baśń" (2003) Jerzego Hoffmana. W dramacie "Karol. Człowiek, który został papieżem" (2004) Giacomo Battiato, zagrał ubeka. Był Leszkiem Januchtą, człowiekiem "Grandy" (Paweł Małaszyński) w serialu "Oficer" Macieja Dejczera. Wystąpił w drugoplanowej roli w dramacie "Ono" (2004) Małgorzaty Szumowskiej. Był członkiem bandy Tadka (Przemysław Bluszcz) w filmie "W dół kolorowym wzgórzem" (2004) Przemysława Wojcieszki. Grał epizody w serialach "Boża podszewka. Część druga", "Okazja", "Pensjonat pod Różą", "Pitbull", "Codzienna 2 m.3", "Kryminalni".
Wcielił się w sędziego bokserskiego w dramacie "Z odzysku" (2005) Sławomira Fabickiego. Zagrał małomiasteczkowego mafioso w filmie "Przebacz" (2006) Marka Stacharskiego. W 2007 roku pojawiał się na drugim planie m.in. w filmach "Ryś" Stanisława Tyma, "Środa czwartek rano" Grzegorza Packa, "Wszystko będzie dobrze" Tomasza Wiszniewskiego.
Przełomem w jego karierze okazała się nagrodzona w Gdyni rola Romana "Indora" Gawrona w bardzo dobrze przyjętym filmie Kasi Adamik "Boisko bezdomnych" (2008). W 2008 roku Lubos wystąpił również w drugoplanowych rolach w filmach "Jak żyć?" Szymona Jakubowskiego i "Magiczne drzewo" Andrzeja Maleszka. Wcielił się także w głównego bohatera filmu telewizyjnego "Tysiąc zakazanych krzaków" Piotra Kielara. Rok później zagrał Igora, zawodowego boksera, który dowiaduje się, że jest śmiertelnie chory w dramacie "Moja krew" Marcina Wrony. W filmie "Janosik. Historia prawdziwa" Kasi Adamik i Agnieszki Holland, wystąpił w roli Gabora. Pojawił się również w filmie "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego.


Info: Kino Millennium

Komentarze...