„Promienna laurka dla mojej babci” – tarnowskie przedszkola włączają się do akcji
access_time 2010-01-18 14:51:54
Prezydent Miasta Tarnowa zdecydował o włączeniu się tarnowskich przedszkoli w akcję „Promienna laurka dla mojej babci", zainicjowanej przez Wojewodę Małopolskiego. Ideą tego przedsięwzięcia jest zachęcenie Pań w wieku od 50 do 69 lat do przeprowadzenia badań mammograficznych. Należy przypomnieć, że rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce - powodującym corocznie 12.000 nowych zachorowań  i niemal połowę zgonów z liczby osób chorujących.

Z bezpłatnych badań, oferowanych w ramach realizowanego w Polsce od 2006 roku "Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi" skorzystało dotychczas jedynie 25% kobiet z przedziału wiekowego 50-69 lat. Szerokie rozpropagowanie badań mammograficznych jest zatem sprawą wielkiej wagi.

Akcja polega na rozprowadzeniu w przedszkolach ulotek, zawierających zaproszenie na badanie mammograficzne oraz miejsce na narysowanie laurki dla babci przez wnuka lub wnuczkę. Na ulotce zamieszczony został także kupon konkursowy z wyznaczonym miejscem na wpisanie nazwiska zapraszającego dziecka oraz zaproszonej babci. Tak przygotowaną laurkę dzieci wręczą swoim babciom. Panie, które w ramach podjętej inicjatywy skorzystają z badania mammograficznego, będą mogły odesłać kupon ze swojej laurki potwierdzony przez pracownię mammograficzną do organizatora konkursu, a następnie wziąć udział w losowaniu nagród, które odbędzie się 1 czerwca 2010 roku.

Warto dodać, że w trosce o zdrowie swoich mieszkańców Gmina Miasta Tarnowa corocznie, już od 2004 roku realizuje ze środków budżetu Miasta własny program pod nazwą "Wczesna profilaktyka raka piersi". W 2009 roku badaniom w ramach tego programu poddało się 650 Pań, a na jego realizację przeznaczono z budżetu Miasta kwotę 50 tys. zł.


Info: Urząd Miasta Tarnowa

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A