BZ WBK Press Foto 2009 w Tarnowskim Centrum Kultury
access_time 2010-01-27 12:19:41
Wystawa zdjęć laureatów konkursu BZ WBK Press Foto 2009 w Galerii Tarnowskiego Centrum Kultury. 3 lutego otworzona zostanie wystawa wernisażem o godzinie 18.00 i czynna będzie do 26 lutego (z wyjątkiem niedziel). Najlepsze, polskie fotografie prasowe zostały wyłonione w konkursie po raz piąty i można było je oglądać już w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Szczecinie, Rzeszowie. Na ekspozycje składają się 32 tablice, na których w sześciu kategoriach zaprezentowane będą zdjęcia pojedyncze i fotoreportaże.

BZ WBK Press Foto to doroczny konkurs na najlepsze zdjęcia i fotoreportaże skierowany do osób zawodowo zajmujących się fotografią prasową, którego organizatorem jest Bank Zachodni WBK, a patronem medialnym dziennik "Rzeczpospolita". W tej edycji nadesłane prace oceniało jury w składzie: Anna Brzezińska z Polskiej Agencji Prasowej, Wojciech Rzążewski z "Faktu", Sławomir Kamiński z "Gazety Wyborczej", Waldemar Kompała z "Rzeczpospolitej" oraz Wolfgang Rattay z agencji Reuters. „Aż 320 autorów przesłało do oceny ponad 6 500 zdjęć, które walczyły o tytuł prasowego Zdjęcia Roku.” Jury, oprócz najlepszego zdjęcia prasowego, wyłoniło również laureatów w 6 kategoriach tematycznych: cywilizacja, portret, społeczeństwo, sport, wydarzenia oraz przyroda i środowisko naturalne. W każdej kategorii zostały przyznane nagrody zarówno za zdjęcia pojedyncze, jak również fotoreportaże.

Potrzeba potwierdzenia rzeczywistości i zachęty do jej przeżywania przez posiadanie fotografii - to estetyczny konsumpcjonizm, który stał się nałogiem nas wszystkich. Społeczeństwa przemysłowe zamieniają swoich obywateli w narkomanów obrazu: jest to odmiana zatrucia psychicznego, której najtrudniej się opierać. Przejmująca tęsknota za pięknem, pragnienie, by skończyło się to nieustanne wyszukiwanie czegoś ukrytego pod powierzchnią. Potrzeba odkupienia i świętowania cielesności świata - wszystkie te elementy uczuć erotycznych potwierdzają się w przyjemności, jaką czerpiemy z fotografii.” Susan Sontag, „ W platońskiej jaskini.”


Info: Tarnowskie Centrum Kultury

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A