"Aj waj! czyli historie z cynamonem" w Mościckim Centrum Kultury - Rozwiązanie konkursu!
access_time 2010-03-10 13:40:23
Spektakl "Aj waj! czyli historie z cynamonem" Rafała Kmity przypomina starą pozytywkę. Nakręcony sprawną ręką reżysera, podszyty dźwiękami, które kompozytor Bolesław Rawski pięknie ułożył, budzi uśpiony w zakamarkach pamięci żydowski skrawek świata, w którym ciasteczka z cynamonem smakują pysznie. Na spektakl zapraszamy już 11 marca (czwartek) do Mościckiego Centrum Kultury. Rozwiązanie konkursu - zaproszenie rozlosowane!

Historie z cynamonem to opowieść o marzeniach i codzienności poczciwego Żyda. Ze znawstwem skomponowane teksty i epizody odmalowują wyrazisty portret jego rodziny, której wypadło żyć gdzieś w Europie Środkowej przełomu XIX i XX wieku. Jak dobrze zrekonstruowany pejzaż opowieści mienią się wszystkimi barwami twórczości dramatycznej i zdumiewają swoją aktualnością. W spektaklu znalazła się żywiołowa pochwała radości życia, zaduma i smutek żydowskiego artysty, ciepło i matczyne zatroskanie nad kołyską niemowlęcia oraz międzypokoleniowe swary pomiędzy ojcem i synem. Mamy sceny odsłaniające sekrety alkowy, stołu i kuchennych schodów oraz z jarmarku, na którym Żyd zarabia na chleb i czuje się jak ryba w wodzie. Jest portret legendarnego Rebe, zwyczajowe obrazki swatania młodych, karykatura despotycznej żony i zdominowanego przez nią męża.

Świat - zastygły w zapomnieniu - wskrzesił Rafał Kmita, autor tekstów i scenariusza, a także reżyser spektaklu. Natchnieniem dla jego wyobraźni stały się rupiecie odnalezione na strychu, a może tylko oglądane w dzieciństwie gdzieś na krakowskim Kazimierzu. Niczym iluzjonista wydobywa jeden po drugim i tak je opisuje, że po każdej scenie widownia bije brawa, wybucha śmiechem lub dyskretnie ociera łzę wzruszenia. Niepostrzeżenie - zakurzony, ciasny lamus przeistacza się w żydowski sztetl z wąską uliczką i gwarnym jarmarkiem, na którym Hebrajczycy handlują, kłócą się, plotkują i sypią szmoncesami.

Reżyseria: Rafał Kmita

Występują:

- Kamila Klimczak,
- Marcin Kobierski,
- Tadeusz Kwinta,
- Tadeusz Zięba,
- Jacek Stefanik.

Scenografia: Elżbieta Wojtowicz - Gularowska
Choreografia: Jarosław Stanek
Muzyka: Bolesław Rawski

11 marca 2010r., godz. 18.00, Mościckie Centrum Kultury, Tarnów

Bilet: 25 zł, Rezerwacja: tel. (014) 633 46 21 lub w kasie MCK, ul. Traugutta 1

Rozwiązanie konkursu!Wśród nadesłanych zgłoszeń wylosowaliśmy jedną osobę, która otrzymuje zaproszenie (ważne dla jednej osoby) na spektakl.

Zaproszenie otrzymuje:

- Cecylia Strzesak.

Zaproszenie do odebrania w kasie Mościckiego Centrum Kultury. Szczegóły dotyczące odbioru zaproszenia zwycięzca otrzymuje drogą mailową.

Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie.


Info: Organizatorzy / www.mck.tarnow.pl

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A