"Chopin jakiego nie znacie" - koncert inaugurujący Rok Chopinowski w Mościckim Centrum Kultury - Rozwiązanie konkursu!
access_time 2010-02-05 12:59:25
Koncertem f-moll Fryderyka Chopina, Mościckie Centrum Kultury w Tarnowie zainauguruje cykl koncertów związanych z obchodami Roku Chopinowskiego, w którym obchodzimy rocznicę 200-lecia urodzin tego kompozytora. Podczas koncertu wystąpi znakomity młody pianista Piotr Kościk, któremu towarzyszyć będzie kwintet smyczkowy. Wydarzenie poprowadzi Łukasz Rusin. Rozwiązanie konkursu - dwa dwuosobowe zaproszenia rozlosowane!

W programie:

- Fantazja f-moll op. 49 oraz sherzo nr 1 h-moll op.20
- Koncert fortepianowy nr 2, f-moll op.21 - na kwintet i fortepian.

Pomysł wykonywania Koncertu fortepianowego f-moll w kameralnym składzie może dziwić, ale sięga czasów samego Chopina. To właśnie w takiej wersji, na fortepian z kwintetem lub kwartetem smyczkowym, wykonywał je kompozytor w salonach warszawskiej arystokracji. Błyskotliwy i uczuciowy zarazem Koncert f-moll należy do jednego z najbardziej ulubionych utworów i dla wykonawców i dla słuchaczy. Każdy takt tej muzyki od razu zapada w pamięć, jak chociażby przepiękne, nokturnowo - liryczne Larghetto napisane pod wpływem uczucia Chopina do Konstancji Gładkowskiej, czy taneczne rondo oparte na rytmach kujawiaka i mazura. Po romantyczne dzieło sięgnąli tym razem kameraliści rzeszowscy oraz znakomity młody pianista - Piotr Kościk, student Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu.

Podczas Koncertu usłyszymy także Fantazję f-moll op. 49, która należy do szczytowych osiągnięć twórczych Chopina. Uznana powszechnie za arcydzieło doczekała się szeregu znakomitych interpretacji pianistycznych m.in. w wykonaniu Claudio Arrau, Myra Hess, Solomon, Arturo Benedetti Michelangeli i Murray Perahia. Utwór fascynuje kolejne pokolenia artystów, muzykologów i melomanów. Trudno jednoznacznie "rozszyfrować" jego formę i artystyczne przesłanie. Z listów Chopina wiemy jednak, że nazwy "fantazja" używał dla opisania utworów wyłamujących się z kanonu jednoznacznie określonych gatunków. Niewątpliwie w tym właśnie określeniu mieści się wolność od artystycznych reguł i romantyczna ekspresja.

Wystąpią:

Piotr Kościk - fortepian

Robert Naściszewski - skrzypce
Orest Telwach - skrzypce
Elena Perepeluk - altówka
Anna Naściszewska - wiolonczela
Sławomir Ujek - kontrabas
Łukasz Rusin - prowadzenie koncertu

Koncert "Chopin jakiego nie znacie"

Data: 6 lutego 2010, godz. 17.00.
Miejsce: Duża Scena, Mościckie Centrum Kultury w Tarnowie, ul. Traugutta 1.
Bilet: 30 zł. Rezerwacja: (014) 633 46 21Rozwiązanie konkursu!

Dwuosobowe zaproszenie otrzymują:

- Anna Sikora,
- Monika Biskupek.

Dodatkowo osoby wylosowane otrzymają maila informacyjnego ze szczegółami dotyczącymi odbioru zaproszeń.

Serdecznie gratulujemy i zapraszamy na koncert!


Info: Mościckie Centrum Kultury

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A