Apel dla krwiodawców
access_time 2010-02-17 13:22:47
Każdego dnia w polskich szpitalach przeprowadza się tysiące operacji ratujących ludzkie życie. Wiele z nich dla swej skuteczności wymaga podania pacjentowi krwi. Aby dla nikogo jej nie zabrakło warto wspierać inicjatywy, których celem jest zachęcenie ludzi dobrej woli do oddania krwi. Pamiętajmy, że każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, w której krew może okazać się niezbędna do uratowania życia.

Tarnów w 2009 roku, jako pierwsze miasto w Polsce, wprowadził dla wszystkich krwiodawców przywilej bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej przez okres 1 miesiąca od dnia oddania krwi. Akcja zachęcania mieszkańców do oddawania krwi, odbiła się szerokim echem i przyniosła znakomite, wymierne efekty zwłaszcza wśród młodzieży i przedstawicieli tarnowskiego sportu. W II połowie 2009 roku liczba honorowych dawców krwi zwiększyła się o 708 osób, a liczba oddanej krwi o 316,7 litra, czyli aż o 15,6%. Dodatkowo pozyskana krew zabezpiecza całkowite potrzeby obu tarnowskich szpitali na okres 2 miesięcy. To wynik imponujący. We wspomnianym okresie wydano ponad 1600 bezpłatnych miesięcznych biletów dla krwiodawców, co pokazuje skalę odzewu ze strony społeczeństwa.

Czasem bardzo niewiele potrzeba, by uratować ludzkie życie. Umocnieni sukcesem akcji w Tarnowie, władze miasta gorąco zachęcają do podjęcia podobnych działań przez inne miasta. Wymierne korzyści płynące z wprowadzenia uprawnień do bezpłatnych przejazdów dla krwiodawców oraz satysfakcja płynąca z możliwości osobistego przyczynienia się do ratowania ludzkiego życia są wartościami bezcennymi. Sprawa jest słuszna i godna uwagi, dlatego tym mocniej apelujemy do Państwa o podjęcie kroków, by śladem Tarnowa promować i honorować krwiodawstwo w innych miastach.


Info: Urząd Miasta Tarnowa

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A