Koncert na zakończenie obchodów 680-lecia lokacji miasta Tarnowa
access_time 2010-12-13 09:27:15
19 i 26 grudnia, koncerty „Oratorium Na Boże Narodzenie” Camille’a Saint-Saens’a w wykonaniu Chłopięcego Chóru Katedralnego „Pueri Cantores Tarnovienses” i Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej uwieńczą obchody 680-lecia lokacji miasta Tarnowa. Na oba koncerty wstęp wolny.


W niedzielę (19 grudnia) o godz. 19 w Auli Wyższego Seminarium Duchownego można będzie usłyszeć „Oratorium na Boże Narodzenie” Camille Saint-Saëns’a. To pierwsze ważne religijne dzieło tego francuskiego kompozytora powstało w 1858 roku, w ciągu 11 dni. Jest ono przeznaczone na solistów, chór, orkiestrę smyczkową, harfę i organy. W Tarnowie zaprezentują je soliści: Jolanta Kowalska – sopran, Agnieszka Monasterska – mezzosopran, Agata Piękosz – alt, Szczepan Kosior – tenor, Jarosław Kitala – baryton oraz Chłopięcy Chór Katedralny Pueri Cantores Tarnovienses i Tarnowska Orkiestra Kameralna. Dyrygował będzie ks. Grzegorz Piekarz. Udział w „Oratorium na Boże Narodzenie” będzie kolejnym przedsięwzięciem tarnowskiego chóru chłopięcego. Pueri Cantores Tarnovienses wykonują przede wszystkim utwory przydatne w liturgii, ale również prezentowane podczas koncertów śpiewy gregoriańskie i wielogłosowe śpiewy religijne ze wszystkich epok. Chór prezentuje bogaty i różnorodny repertuar, prowadzi aktywną działalność koncertową, uczestniczy w konkursach i festiwalach muzycznych w kraju i za granicą. Ma na swoim koncie pięć płyt, nagrywał także dla Polskiego Radia i Telewizji.

Po raz drugi „Oratorium na Boże Narodzenie” można będzie usłyszeć 26 grudnia w Bazylice Katedralnej w Tarnowie, o godz. 17.15 (wstęp wolny). Koncerty kończące obchody 680. rocznicy lokacji Tarnowa odbywają się pod patronatem biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca, prezydenta miasta Ryszarda Ścigały i starosty powiatu tarnowskiego Mieczysława Krasa.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A