Lekarze czekają, pacjenci przyszli, kontraktu nie ma
access_time 2011-01-04 08:39:55
Mimo, że lekarze specjaliści 3-go stycznia przyszli do swoich gabinetów, by nie złamać prawa nie mogli przyjmować chorych! W efekcie 208 pacjentów zarejestrowanych na ten dzień w czterech poradniach Zespołu Przychodni Specjalistycznych odprawionych zostało z kwitkiem.


To efekt opieszałości – delikatnie mówiąc – w działaniu Narodowego Funduszu Zdrowia, który nie przyznał nam kontaktu, a potem niezrozumiale długo zwlekał z rozpisaniem postępowania dodatkowego – tłumaczył zdenerwowanym pacjentom Artur Asztabski, dyrektor ZPS.

Przypomnijmy, że ZPS nie otrzymał na 2011 rok kontraktu na cztery kluczowe poradnie: endokrynologiczną, diabetologiczną, okulistyczną oraz pulmonologiczną z przeciwgruźliczą. To jednak może się zmienić i kontrakt może zostać przyznany. Małopolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia rozpisał bowiem w ostatnim dniu grudnia ponownie postępowanie konkursowe. – Nie zmienia to jednak faktu, że pacjenci, którzy rejestrowali się w ubiegłym roku i niejednokrotnie kilka miesięcy czekali na specjalistę, najwcześniej dopiero za trzy tygodnie będą mogli być przyjęci. Tyle bowiem trwa procedura konkursowa – mówi dyrektor Asztabski.

W konsekwencji każdego dnia stycznia, aż do momentu rozstrzygnięcia konkursu, mniej więcej dwustu pacjentów dziennie nie będzie mogło skorzystać z porad specjalistów. – Konsultowaliśmy się z prawnikami, porabowaliśmy znaleźć jakieś rozwiązanie, wyjście z tej sytuacji. Ale takiego po prostu nie ma – podsumowuje Artur Asztabski. – Mogę tylko przeprosić pacjentów, mimo, że w całej tej sytuacji nie ma naszej winy. Mam nadzieję, że w postępowaniu dodatkowym kontrakty uzyskamy.

Zespół Przychodni Specjalistycznych liczy 28 poradni specjalistycznych. W skali roku udziela ponad 300 tysięcy porad. Poza wymienionymi czterema poradniami w pozostałych nic się nie zmienia. Pacjenci nadal będą przyjmowani. Kontrakt z NFZ na 2011 rok jest na podobnym lub minimalnie niższym poziomie, jak w roku bieżącym.

Rozwiązanie w tej nieprzyjemnej sytuacji, próbowało znaleźć Mościckie Centrum Medyczne w Tarnowie. - Podjęliśmy decyzję o czasowym otwarciu w ograniczonym zakresie od 3 stycznia 2011 roku wszystkich poradni specjalistycznych funkcjonujących w MCM SPZOZ. - mówił Witold Golemo, dyrektor MCM SPZOZ. - Pragnę zapewnić iż nadal czynimy wszystko, aby przekonać NFZ do przemyślenia swych decyzji i dopuszczenie Mościckiego Centrum Medycznego do dodatkowych negocjacji kontraktowych, co winno skutkować powrotem do pełnego zakresu usług świadczonych przez MCM. - deklaruje Golemo.

Niestety, ze względów formalnych Mościckie Centrum Medyczne musiało wycofać się z decyzji o czasowym otwarciu poradni specjalistycznych funkcjonujących w MCM SPZOZ, na które nie otrzymało kontraktów w ramach umów z Narodowym Funduszem Zdrowia. W związku z tym, zamknięte na czas nieokreślony zostały poradnie: diabetologiczna, neurologiczna, reumatologiczna, chirurgiczna, okulistyczna, otolaryngologiczna i stomatologiczna.


Zobacz także:
Tarnowscy pacjenci bez dostępu do lekarzy-specjalistów

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A