Przegląd prasy
access_time 2011-01-05 15:56:29
Tarnowianie zablokowali tory kolejowe na dworcu PKP w Tarnowie. Nie chce już być radnym. Śmierć na budowie. Miasto kupiło, miasto płaci, cel niewiadomy... - czyli przegląd dzisiejszej prasy lokalnej, co o Tarnowie i regionie pisze TEMI.


Temi 5 stycznia 2011 r.

Protest na torach
Przeszło dwadzieścia osób zablokowało w ostatnią niedzielę tory kolejowe na dworcu PKP w Tarnowie - informuje TEMI. W ten sposób zaprotestowali przeciwko temu, że pociąg pośpieszny relacji Przemyśl - Zielona Góra był tak przepełniony, że nie mógł zabrać żadnego pasażera, mimo że część z nich miała wykupione bilety z miejscówkami. Wszystko wydarzyło się po godzinie 14. Pociąg przyjechał przepełniony. W korytarzach i przejściach wagonów siedzieli ludzie na walizkach, o miejscu siedzącym w przedziałach nie mogli nawet marzyć ci, którzy mieli wykupione bilety z miejscówkami. Część pasażerów w proteście zablokowało tory. Funkcjonariusze Służby Ochrony Kolei nie mogli sobie poradzić i wezwali na pomoc policjantów. Obeszło się bez konieczności używania siły. Niektórzy pasażerowie - po negocjacjach z przedstawicielem PKP - wsiedli do innego pociągu do Krakowa, licząc, że na tamtejszym dworcu zwolni się część miejsc w pospiesznym do Zielonej Góry. W wypowiedzi dla TEMI, dyrektor Halina Kurtyka z Rejonu Dworców Kolejowych w Krakowie stwierdziła, że zapewnienie odpowiedniej liczby składów wagonowych należy do przewoźnika. Obecnie PKP obsługują jedenaście spółek, na ich działalność nie mają wpływu.

Nie chce już być radnym
Jan Radoń zrezygnował z mandatu radnego Rady Miejskiej Tarnowa w ostatnim dniu 2010 roku. Jako powód podał pogarszający się stan zdrowia. W jego miejsce wejdzie Janusz Małochleb, kolejny pod względem liczby uzyskanych głosów na liście wyborczej "Tarnowian". Zobacz rajców Rady Miejskiej w Tarnowie

Śmierć na budowie
W TEMI przeczytamy także o tym, że nikt nie widział spadającego z rusztowania mężczyzny. Do tragicznego zdarzenia doszło w ubiegły czwartek podczas robót budowlanych, prowadzonych w obrębie kompleksu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie. Z rusztowania spadł 43-letni mężczyzna, mieszkaniec Koszyc Wielkich, ponosząc śmierć na miejscu.

Miasto kupiło, miasto płaci, cel niewiadomy...
Galicyjski Tygodnik Informacyjny zwraca uwagę na zakupione od Unii obiekty, które coraz więcej kosztują budżet Tarnowa, a planu na ich wykorzystanie nie było i nie ma. Władze Tarnowa zapowiadają poprawienie stanu technicznego oraz estetyki wszystkich zakupionych od Unii obiektów i terenów w Mościcach, ale w budżecie miasta na 2011 rok zapisane są na ten cel niewielkie pieniądze. Olbrzymie wydatki, bo znacznie przekraczające milion złotych, zaplanowano za to na ich bieżące utrzymanie. Czy w nowej kadencji samorządu nie powinna powrócić dyskusja nad sensem utrzymywania zdewastowanej i niefunkcjonalnej bazy? Dyskusji takiej, na dobrą sprawę, zabrakło prze zakupem, a potwierdzają się na przewidywania, że przejęte obiekty będą finansowym "strupem" dla miasta.

Zaparkować... gdzie się da
Tematem z okładki są osiedla gdzie nie ma stref parkowania i miejsc postojowych, a każdy gdzieś swój samochód chce postawić. W Tarnowie trudno znaleźć miejsce do zaparkowania samochodu, więc kierowcy nagminnie parkują w miejscach niedozwolonych: stawiają samochody zbyt blisko skrzyżowań, blokują przejścia pieszych, niewiele osób stosuje się do znaków zakazujących zatrzymywanie się. Policja zwykle nie reaguje, zostawiając sprawę strażnikom miejskim, a ci mówią, że interweniują w skrajnych przypadkach, bo inaczej doszłoby do komunikacyjnego paraliżu miasta...

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A