Przegląd prasy
access_time 2011-01-12 14:41:35
Bobry w Tarnowie, Będzie film o Agacie Mróz, MPK pod kreską, Książę kontra muzem - czyli przegląd dzisiejszej prasy lokalnej, co o Tarnowie i regionie pisze TEMI, Dziennik Polski oraz Gazeta Krakowska.


Temi 12 stycznia 2011 r.

Bobry w Tarnowie
Tygodnik pisze o nietypowych lokatorach w okolicach mostu na ulicy Przemysłowej, którymi są bobry. Niezwykłą popularnością cieszy się od jakiegoś czasu w serwisie YouTube filmik z Tarnowa. Nagrano tam scenę z jednego ze skrzyżowań w mieście, na którym pojawił się spory bóbr. Młody człowiek usiłuje go sprowadzić z asfaltu, ale zagrożony bóbr zamiast uciekać... atakuje. Bobry pojawiły się ostatnio nad Wątokiem. Trudno zauważyć same zwierzęta, ale ślady ich działalności są doskonale widoczne. Ostrożne szacunki mówią, że w całym regionie tarnowskim populacja bobrów może liczyć już kilka tysięcy sztuk.

Będzie film o Agacie Mróz
Jak donosi TEMI w grudniu w podkrakowskiej Lusinie, rozpoczęły się zdjęcia do filmu fabularnego, poświęconego zmarłej przed dwoma laty na białaczkę Agacie Mróz, dwukrotnej mistrzyni Europy w siatkówce. Obraz będzie wyemitowany w ramach cyklu TVN "Prawdziwe historie". Rolę związanej z Tarnowem siatkarki zagra 26-letnia aktorka Olga Bołądź, jej męża Jacka Olszewskiego - Michał Żebrowski. Film reżyseruje Anna Plutecka-Mesjasz.

Pierwsze małopolskie bliźniaki
Bruno i Miłosz - pierwsze małopolskie bliźniaki 2011 urodziły się 5 stycznia w Szpitalu im. E. Szczeklika w Tarnowie. Dzień później bliźniaki oraz ich mamę Barbarę Gawlik odwiedzili marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa i członek Zarządu Województwa Małopolskiego Witold Latusek. Szczęśliwej mamie wręczono kwiaty, złożono życzenia oraz otrzymała czek na wyprawkę dla maluchów na 2 tys. złotych.

MPK pod kreską
Tarnowskie MPK na minusie - rok 2010 spółka zamknie stratą. Jak dużą okaże się pod koniec stycznia. Plany niewielkiego zysku zniweczyły galopujące ceny paliw. Spółka szuka sposobów ograniczenia wydatków. - Na razie nie planujemy podwyżek cen biletów komunikacji miejskiej - informuje Krzysztof Kluza, dyrektor Zarządu Komunikacji Miejskiej w Tarnowie.

Dziennik Polski 12 stycznia 2011 r.

Książę kontra muzeum
Dziennik Polski opisuje decyzję w sprawie sądowej pomiędzy księciem Pawłem Sanguszkiem a Muzeum Okręgowym w Tarnowie. Sąd Apelacyjny w Krakowie oraz Sąd Okręgowy w Tarnowie, zdecydowały, że eksponaty należące do rodziny Sanguszków pozostaną w Muzeum Okręgowym w Tarnowie. Sąd uznał, że przedmioty bez wątpienia należą do rodziny Sanguszków, ale książę Paweł zbyt późno zdecydował się zwrócić w tej sprawie do sądu. Rokiem, który był datą graniczną w tym przypadku był 1989 rok.

Ratusz do wynajęcia!
Tarnowskie Muzeum Okręgowe proponuje wynajęcie pomieszczeń Ratusza. Można tu urządzić bankiet, konferencję czy inne spotkanie. Wynajęcie jest odpłatne, ceny uzgadniane są w zależności od warunków. W Ratuszu może pomieścić się 100 - 150 osób.

Walczą o swoje
Czy nadgodziny wypracowane przez strażaków podczas akcji powodziowej uda się zrekompensować? - pyta Dziennik Polski. Związkowcy wyliczyli, że 30 tysięcy polskich strażaków (w tym także tarnowscy) przepracowało 10 mln nadgodzin, za co powinni odebrać 45 tysięcy miesięcy wolnego, czyli 3750 lat. Rekordzistom powinno przysługiwać pół roku wolnego. Tarnowscy strażacy ze spokojem podchodzą do sprawy wynagrodzenia wypracowanych nadgodzin. Jak relacjonuje komendant tarnowskiej PSP strażacy zajęli się po prostu swoją pracą, a negocjacje pozostawili w rękach związkowców.

Gazeta Krakowska 12 stycznia 2011 r.

Zamiast kartek paczki potrzebującym rodzinom i dzieciom
W Gazecie Tarnowskiej o akcji "Podaruj bliskim swoje ciepło" Urzędu Miasta Tarnowa. Jak informuje Biuro Prasowe UMT: Tradycyjnie przed świętami, tarnowski magistrat, zrezygnował z zakupu i wysyłania papierowych kartek okolicznościowych. Zostały one zastąpione przez e-kartki zaprojektowane przez Wydział Marki Miasta UMT i wysłane drogą elektroniczną. Dzięki temu udało się zaoszczędzić około 5 tysięcy złotych.

Kwota ta ma zostać przeznaczona na sfinansowanie pięciuset paczek żywnościowych o wartości 100 zł każda dla najuboższych tarnowian. Wykonaniem paczek oraz ich rozdysponowaniem zajmie się organizacja pozarządowa zajmująca się świadczeniem pomocy potrzebującym. Zostanie ona wyłoniona na drodze konkursu. Dotychczas, pieniądze z oszczędności kartkowych, trafiały bezpośrednio do wytypowanej przez magistrat organizacji pozarządowej, która przeznaczała je na swoje potrzeby. Zorganizowanie konkursu i przygotowanie paczek żywnościowych to nowy pomysł Prezydenta odnośnie efektu przedsięwzięcia pod nazwą „Daj bliskim swoje ciepło – nie tylko na święta”.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A