Nowy pas ruchu zamiast 49-metrowego ronda
access_time 2011-01-26 18:26:32
Pomimo zapowiedzi przed ubiegłorocznymi wyborami samorządowymi rondo na skrzyżowaniu ulic Szujskiego i Szkotnik nie będzie budowane. Na razie powstanie dodatkowy pas ruchu w kierunku Mościc. W przyszłości planowana jest budowa czterech nowych rond.


W ubiegłoroczne wakacje wyburzono cztery kamienice przy skrzyżowaniu ulic Szujskiego i Szkotnik. Do końca zeszłego roku pracująca tam firma miała nie tylko wyburzyć obiekty, ale i uporządkować teren. Koszt prac wyniósł ponad 219 tysięcy złotych. Jeszcze jesienią gotowy miał być pas ruchu umożliwiający skręcanie w prawo kierowcom jadącym ulicą Szujskiego od strony ul. Mickiewicza. W tym roku na terenie zajmowanym wcześniej przez rozebrane kamienice miało powstać duże, dwupasmowe rondo o średnicy 49 metrów. Rozwiązanie to miało upłynnić ruch w tej części miasta i pozwolić na jazdę w kierunkach, w których teraz nie jest to dozwolone.

W domniemanym miejscu budowy ronda konieczne było wykonanie daleko idącej przebudowy uzbrojenia pod skrzyżowaniem. Prace wykonano jeszcze w minionym roku. Na więcej, zgodnie z obawami Zdzisława Musiała dyrektora TZDM, nie pozwoliła pogoda. W tym roku zdecydowano na poszerzenie skrzyżowania poprzez powstanie dodatkowego pasa ruchu w kierunku Mościc, przebudowę sygnalizacji świetlnej i wykonanie chodnika od strony szkoły. Koszt zapowiedzianych robót to przeszło 500 tys. zł. Przetarg został już rozstrzygnięty.

Wycofano się więc z pomysłu budowy ronda. Dlaczego? W bieżącym wydaniu TEMI, można przeczytać wyjaśnienia dyrektora Musiała, który twierdzi, że przeprowadzone zostały badania, z których wynika, że powstanie w tym miejscu ronda przy obecnym układzie komunikacyjnym tylko zmniejszyłoby przepustowość. Jego zdaniem samochody na skrzyżowaniu szybciej będą przejeżdżać, jeśli każdy kierowca nie będzie musiał "zdejmować nogi z gazu", tłumaczy, że niedaleko ruch wstrzymywany jest już przez zbyt ciasne rondo na skrzyżowaniu ulic Słoawckiego-Klikowska.

Jak relacjonuje TEMI, według Z. Musiała, rondo w tym miejscu będzie mogło powstać przy okazji budowy nowego ciągu komunikacyjnego od ul. Sitki, poprzez ul. Słowackiego i Al. Solidarności, właśnie do Szkotnika. Projekt przewiduje cztery duże ronda, w tym roku TZDM wystąpi o pozwolenie na budowę. Niestety, przy obecnym stanie miejskiej kasy, w dodatku przy ograniczonych możliwościach pozyskiwania dofinansowania ze względu na kończące się pieniądze unijne, można przypuszczać, że realizacja projektu nowego ciągu komunikacyjnego nieprędko będzie miała swój początek.

"Czy pomysł budowy ronda był tylko przedwyborczym hasłem?" - zapytuje TEMI.


Zobacz także:
Będą nowe parkingi w Tarnowie
Przyczepy reklamowe zabierają miejsca parkingowe (FOTO)

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A