Edyta Ropek wywalczyła srebro w Pucharze Świata w Chamonix!
access_time 2010-07-14 14:30:21
Zawodniczka Alpinus Azoty Tarnów Team Edyta Ropek wywalczyła w francuskim Chamonix srebrny medal w trzeciej edycji Pucharu Świata! Znakomity start Polek!

Edyta Ropek znów jest w wysokiej formie, podczas rozegranych 13 lipca w Chamonix zawodów pucharu świata znakomicie poradziła sobie z mocnymi przeciwniczkami, potwierdzając swoją przynależność do ścisłej światowej czołówki w tej dyscyplinie!

Zawodniczka wspierana przez marki Five Ten i Petzl dostarczyła nie lada widowiska minimalnie zwyciężając w 1/8 finału z Rosjanką Natalią Titową stosunkiem czasów 12,41 sekundy do 12,53 s. Kolejne biegi były jeszcze szybsze! W 1/4 finału Edyta pobiegał w parze z swoją rodaczką Moniką Prokopiuk, Edyta wygrała ten bieg stosunkiem czasów 11,55 s. do 12.47 s. W 1/2 finału Edyta pokonała tegoroczną, dwukrotną zwyciężczynię pucharów świata z Trento i Moskwy Julię Lewoczkinę stosunkiem czasów 10,57 s. do 10,98 s.

Dopiero w finale Tarnowianka popełniła niewielki błąd, nie trafiając w stopień, oddając tym samym zwycięstwo zawodniczce z Rosji Kseni Aleksiewie, przy stosunku czasów 10,74 s. do 11.20 s. Edyta nie kryła radości z osiągniętego wyniku: - Czuję się naprawdę mocna, w Chamonix biegało mi się bardzo dobrze, warunki do startu były idealne. W biegu finałowym popełniłam niewielki błąd, sprężyłam się licząc że odrobię stratę, jednak Ksenia była szybsza. Mam pewność, że złoto było w moim zasięgu, jestem bardzo szczęśliwa z wywalczonego medalu - komentowała na gorąco studentka tarnowskiej PWSZ.

Znakomity start zaliczyły zawodniczki klubu Skarpa Lublin, aż trzy z nich awansowały do ścisłego finału, a wspomnianej Monice Prokopiuk oraz Aleksandrze Rudzińskiej udało się awansować do finałowej ósemki! Trzecia z zawodniczek Karina Mirosław sklasyfikowana została na dobrym piętnastym miejscu. Monika mimo, że musiała uznać wyższość Edyty, dzięki znakomitemu biegowi uzyskała najlepszy czas z pośród zawodniczek, które nie awansowały do finałowej czwórki i ostatecznie została sklasyfikowana na piątej pozycji. Jest to najlepszy wynik w karierze tej zawodniczki! Aleksandra niestety nie zdołala awansować do kolejnej fazy finałów i sklasyfikowana została na ósmym miejscu.

Nasz jedyny reprezentant w finale, zawodnik SMG Lubin, Łukasz Świrk niestety nie wyszedł z finałowej szesnastki, przegrywając swój bieg z jak się później okazało zwycięzcą całych zawodów Czechem Liborem Hrozą, stosunkiem czasów 7,44 s. do 8,36 s. Na pocieszenie można dodać, że był to najszybszy pojedynek tej fazy finałów, dzięki czemu Łukasz sklasyfikowany został na dziewiątym miejscu.

O włos do awansu do finału był zawodnik Skarpy Lublin Rafał Hałasa, który po przesuniętych na wtorek eliminacjach, sklasyfikowany został na 17 miejscu, czyli tuż pod kreską gwarantująca awans do kolejnej rundy. Niestety pozostali nasi zawodnicy nie mogą zaliczyć swojego startu do udanego, zawodnik AZ PWSZ Tarnów Jędrzej Komosiński uplasował się na 21 miejscu, zawodnik MKS Tarnovia Tomasz Oleksy na 22 miejscu, Kuba Pociecha z AZS PWSZ Tarnów na 28 miejscu i Hubert Styła z Skarpy Lublin na 34 miejscu.

W rywalizacji męskiej zwyciężył wspomniany Czech Libor Hroza, przed doświadczonym Rosjaninem Sergiejem Sinitsynem i jego młodym rodakiem Stanisławem Kokorinem. Po trzech eliminacjach Pucharu Świata 2010 Edyta Ropek plasuje się na trzeciej pozycji, z ilością 165 punktów. Ustępując jedynie dwóm Rosjankom. W aktualizowanym World Ranking plasuje się na drugiej pozycji z 146,30 punktami.

Kolejne zawody wysokiej rangi już w najbliższy piątek. W włoskim Arco rozegrana zostanie jedna z największych imprez tego sezonu, prestiżowe zawody Arco Rock Master, które w tym roku są próbą generalną przed Mistrzostwami Świata 2011 których gospodarzem będzie ta mekka wspinaczki sportowej.