Bieg z Pochodnią Strzegących Prawa na rzecz Olimpiad Specjalnych (FOTO)
access_time 2010-09-18 08:53:59
W środę, 15 września, Tarnów przyjął liczącą 89 osób delegację trenerów, delegatów i niepełnosprawnych sportowców, z Węgier, którzy w naszym mieście przygotowują się do startu w Europejskich Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych 2010. Głównym punktem pobytu węgierskich sportowców w Tarnowie jest Bieg z Pochodnią Strzegących Prawa na rzecz Olimpiad Specjalnych, który wystartował wczoraj o godzinie 17.30 z ulicy Katedralnej. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji autorstwa Jakuba Kaszuby.


%%br%% Tarnów znalazł się w gronie 57 polskich miast, będących oficjalnymi partnerami Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych 2010. Zgodnie z tradycją Olimpiad Specjalnych wszystkie reprezentacje krajów z zagranicy odwiedzają miasta goszczące gospodarza Igrzysk przed oficjalnym rozpoczęciem zawodów. W Tarnowie, w dniach od 15 do 17 września 2010 roku będziemy gościć reprezentację programu narodowego z Węgier.

Trasa biegu z ogniem olimpijskim przebiegała drogami publicznymi częściowo wyłączonymi z ruchu drogowego. O godzinie 17.30 olimpijski ogień niesiony przez 27 policjantów z różnych krajów Europy, funkcjonariuszy tarnowskiej policji i straży miejskiej, strażaków oraz reprezentantów tarnowskiego „Sokoła” wyruszył z Rynku, aby ulicami: Wałową, Lwowską, Starodąbrowską i Wojska Polskiego dotrzeć do Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 na Osiedlu Legionów. Długość trasy liczy ok.3,6 km – czas pokonania trasy to ok. 45 min.

Historia Biegu z Pochodnią Strzegących Prawa rozpoczęła się w USA w roku 1981. W Polsce pierwszy taki bieg zorganizowano w 1993 roku. Jest to wydarzenie sportowe połączone z pozyskiwaniem funduszy na rzecz Programów Narodowych Olimpiad Specjalnych. Przed tegorocznymi Europejskimi Letnimi Igrzyskami Olimpiad Specjalnych trasa zapalonego w Atenach ognia wiodła m.in. przez Istambuł, Lublianę, Lizbonę, Wielką Brytanię, Paryż, Luksemburg i Brukselę.

W sobotę, 18 września, wczesnym rankiem zawodnicy Olimpiad Specjalnych pojadą do Warszawy, aby przystąpić do olimpijskiej rywalizacji. W Europejskich Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych 2010 weźmie udział około 1600 sportowców z 57 państw europejskich i eurazjatyckich. Sportowcy rywalizować będą w 9 dyscyplinach takich jak: bowling, lekkoatletyka, jazda szybka na wrotkach, koszykówka, 7-osobowa piłka nożna kobiet, badminton, tenis ziemny, tenis stołowy, trójbój siłowy.

OPIS TRASY:
START - Rynek - ul. Katedralna – do ul. Wałowa 200 m
ul. Wałowa - do ul. Lwowskiej - 500m
ul. Lwowską do skrzyżowania z ul. Starodąbrowską - 400m ul. Starodąbrowską przez rondo tymczasowe na ul. Słonecznej dalej Starodąbrowska do ul. Wojska Polskiego - 900m
ul. Wojska Polskiego w stronę Osiedla Legionów Dąbrowskiego do METY – Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 Osiedle Legionów im. Henryka Dąbrowskiego 16 - 1600mInfo: Urząd Miasta Tarnowa

Foto: Jakub Kaszuba

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A