Wernisaż wystawy "Arkady Fiedler. Pisarz i podróżnik" w TCK (FOTO)
access_time 2010-11-21 21:06:59
Do 4 grudnia można oglądać w TCK wystawę fotografii słynnego pisarza i podróżnika Arkadego Fiedlera. Zobacz fotorelację z wernisażu tej wyjątkowej wystawy.


Tarnowskie Centrum Kultury serdecznie zaprasza na wystawę fotografii słynnego pisarza i podróżnika Arkadego Fiedlera. Jego książki urzekają barwnością opisu, opiewają piękno przyrody, przybliżają czytelnikom ludzi o różnych kulturach, uczą szacunku dla innych obyczajów. Doświadczenia z wszystkich podróży pozwoliły stworzyć mu cykl opowieści podróżniczych na których wychowało się wiele pokoleń czytelników.

- Chciałabym podkreślić wyjątkowość tej wystawy. Zgromadziliśmy wyjątkowo dużo zdjęć i składa się z dwóch prezentacji. Jedną z nich są duże plansze wykonane i eksponowane w wystawach National Geographic, a uzupełnieniem tych plansz są autentyczne zdjęcia ze zbiorów muzeum Arkadego Fidlera, które mieści się pod Poznaniem - mówi Anna Grygiel, kierownik działu imprez Tarnowskiego Centrum Kultury.

Wystawa „Arkady Fiedler pisarz i podróżnik” składa się z dwóch ekspozycji.

Pierwszą z nich jest wyprodukowana pod redakcją National Geographic Polska w 2008 roku „MADAGASKAR 1937”, w której prezentowane są unikatowe fotografie wykonane przez Arkadego Fiedlera w czasie podróży na wyspę Malgaszy. Plonem owej wyprawy było również kilka książek, m.in. "Wyspa kochających lemurów" i "Gorąca wieś Ambinanitelo".
Drugą z ekspozycji, przygotowaną także przez National Geographic Polska jest „DYWIZJON 303”, wystawa, która pokazuje 26 zdjęć wykonanych podczas działań bojowych legendarnego polskiego dywizjonu biorącego w latach 40 udział w Bitwie o Anglię. Dzięki pobytowi w Northolt powstała też słynna książka jego autorstwa "Dywizjon 303".

Te dwie ekspozycje uzupełnione są zdjęciami z prywatnych zbiorów z Muzeum – Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera w Puszczykowie pod Poznaniem, które prowadzi syn pisarza Marek Fiedler. Łącznie na naszej wystawie prezentujemy ponad 100 fotografii, dzięki którym mamy nadzieję poznamy bliżej Arkadego Fiedlera i podejrzymy kawałek świata, który go fascynował i pchał do podejmowania coraz to nowych wypraw, w najodleglejsze zakątki świata. Dodatkowo wystawie towarzyszy projekcja filmu dokumentalnego o pisarzu.

Ekspozycje będą dostępne dla zainteresowanych w dniach: od 18 listopada do 4 grudnia (z wyjątkiem niedziel). Bilety w cenie 3 i 2 zł (ulgowy).


Foto: Jakub Gabik

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A