Jutro rusza Festiwal Sztuki Art Fest 2010
access_time 2010-11-25 11:19:40
Jak już informowaliśmy wcześniej - wystawą fotografii grupy artystycznej "Łódź Kaliska" rozpocznie się siódma edycja Festiwalu Sztuki ArtFest 2010. Od tego momentu, przez blisko dwa tygodnie będziemy mieli okazję do udziału w koncertach, wystawach, warsztatach, promocji książki. Tarnów odwiedzą między innymi: Tomasz Sikora, Andrzej Świetlik, zespół "Giulia y Los Tellarini" i "Motion Trio".
%%br%%


Jak przekonywała Agnieszka Kawa dyrektorka Centrum Sztuki Mościce, organizacja tego typu przedsięwzięcia kulturalnego, w skład którego wchodzą różne rodzaje sztuki, jak chociażby muzyka, fotografia i teatr, nie jest wcale łatwa – Trudno robi się takie rzeczy, jak festiwal. Są to kosztowne przedsięwzięcia, nad którymi pracuje się właściwie cały rok, próbując zdobyć fundusze na różnych poziomach ministerialnych. Dzięki temu, że to już siódma edycja Art Festu, walka o dotacje była jednak łatwiejsza niż wcześniej. Festiwal zaczyna mieć rozpoznawalną markę i o wiele łatwiej przez to jest nam rozmawiać z ludźmi, którzy mają pieniądze.

26 listopada (piątek), godz. 18.30
Galeria Miejska, Rynek 4
Wernisaż wystawy fotografii grupy artystycznej „Łódź Kaliska”
26-27 listopada (piątek-sobota), godz. 10.00-15.00
Centrum Sztuki Mościce we współpracy z Radiem RDN
Warsztaty dziennikarskie poprowadzi dziennikarz Programu III Polskiego Radia – Dariusz Bugalski
„Niech sczezną mężczyźni”
Wystawa czynna do 17 grudnia 2010
Łódź Kaliska powstała w 1979 roku i wystawa pt. „Niech sczezną mężczyźni" zapoczątkuje obchody trzydziestolecia istnienia tego artystycznego ugrupowania, które na trwale wpisało swoją obecność na mapie polskiej sztuki współczesnej. Ich wieloletnia twórczość, która znacznie wyprzedziła to, co nazywamy nurtem sztuki krytycznej w Polsce, miała licznych zagorzałych krytyków i przeciwników, ponieważ nigdy nie ulegała obowiązującym modom i tendencjom.

Nowy projekt artystyczny Łodzi Kaliskiej pt. „Niech sczezną mężczyźni" inspirowany jest współczesną kulturą, a szczególnie tym jej aspektem, który opatrzony jest hasłem GENDER czy szerzej FEMINIZM. Wystawa składa się z wielkoformatowych fotografii ukazujących kobiety pracujące w zawodach, w których kobiety w Polsce jeszcze nie pracują, np. przy układaniu nawierzchni bitumicznej budowanej drogi, czy przy pozyskiwaniu bloków skalnych w kamieniołomach... Takich tematów jest 14 i łącznie tworzą niezwykły obraz absurdalnego futuryzmu, z wszechogarniającym feminizmem.
Temat: „Laboratorium radiowe’’
Szczegóły i zapisy: Centrum Sztuki Mościce: tel. 14 6334600,
e-mail: sekretariat@mck.tarnow.pl
Dariusz Bugalski - dziennikarz, prezenter radiowo-telewizyjny, filmolog, poeta, pisarz. W Trójce od 2001 roku. Jest autorem audycji „Klub Trójki” i „Trójka pod księżycem”.
26-27 listopada (piątek-sobota), godz. 10.00-15.00
Galeria Miejska, Rynek 4
Warsztaty fotograficzne II stopnia. Prowadzący: prof. Wojciech Prażmowski, Tomasz Sikora, Andrzej Świetlik.
27 listopada (sobota), godz. 17.30
Restauracja Tatrzańska, ul. Krakowska 1
Promocja tomiku poezji Dariusza Bugalskiego – spotkanie z autorem
Wiersze czytał będzie aktor Robert Mazurkiewicz. Gość specjalny: profesor Tomasz Cieślak.
Koszt uczestnictwa: 70 zł (3 grupy) Szczegóły i zapisy: biuro Galerii Miejskiej: tel. 14 6888820, e-mail: biuro@gm.tarnow.pl, Rynek 9, II piętro.

Wychodząc naprzeciw wielkiemu zainteresowaniu tarnowskiej młodzieży fotografią artystyczną postanowiliśmy w ramach Festiwalu po raz kolejny wciągnąć tarnowskich młodych twórców w przygodę z fotografią pod okiem trójki czołowych polskich fotografików.

Wojciech Prażmowski – wybitny przedstawiciel nurtu fotografii kreacyjnej, odznaczony srebrnym medalem Gloria Artis. Zwolennik tradycyjnych technik fotograficznych. Wykładowca m.in. łódzkiej „Filmówki’’.

Tomasz Sikora – dzieli swoje życie między Polskę i Australię. Pracuje dla największych agencji reklamowych. Poza wykładami w szkołach fotograficznych angażuje się w idee Galerii Bezdomnej, której jest pomysłodawcą. Wielokrotnie nagradzany za kreatywność w fotografii.

Andrzej Świetlik – współtwórca „Łodzi Kaliskiej’’. Specjalizuje się w fotografii portretowej i kreacyjnej. Wykładowca ASP w Poznaniu. Współzałożyciel Galerii Bezdomnej.

Dariusz Bugalski - (ur. w 1961 roku w Augustowie) poeta, prozaik, dziennikarz. Pracuje w radiowej Trójce, jest autorem audycji „Klub Trójki” i „Trójka pod księżycem”. Publikował m.in. w „Twórczości", „FA-arcie”, „Frazie", „Czasie Kultury". Zajmował się również krytyką sztuki i edukacją twórczą. Był współzałożycielem Stowarzyszenia Literackiego im. K. K. Baczyńskiego. Wydał tomy poezji: TURTLE, TURTLE, TURTLE (1991 – nagroda Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek za debiut poetycki), Wyliczanka (1993), zbiór ekfraz Przekłady (1995), Miejsce, w którym nic się nie stało (1997), tom opowiadań i wierszy 83 piosenki, które pomogą ci dociągnąć do czterdziestki (2006), o tu (2010). W 2009 roku w ramach Festiwalu ArtFest ukazało się Jaśnienie - książka artystyczna będąca efektem współpracy z fotografem Wojciechem Prażmowskim.

Tomasz Cieślak – (ur. 1966) historyk i krytyk literatury, wykładowca w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Łódzkiego. Autor artykułów na temat polskiej poezji i prozy współczesnej. Wydał książki: W poszukiwaniu ostatecznej tajemnicy. Szkice o polskiej literaturze XX wieku i najnowszej oraz Nieszczęsny Cagliostro. Nieznane teksty Juliana Tuwima. Współredaktor i współautor m.in. tomów: Nowa poezja polska. Twórcy – tematy – motywy; Julian Tuwim. Biografia, twórczość, recepcja; Literatura polska 1990–2000; Twórczość Bolesława Leśmiana. Studia i szkice.

Robert Mazurkiewicz – aktor filmowy i teatralny. Wystąpił m.in. w następujących produkcjach: „Pope John Paul II" - reż. John Kent Harrison, „Foreign Actors" - reż. Matthew Noel Tod, „Księstwo" - reż. Andrzej Barański, „Essential Killing" - reż. Jerzy Skolimowski, „Ryś” – reż. Stanisław Tym, „Mała Moskwa”- reż. Waldemar Krzystek, „Blondynka" - reż. Mirosław Gronowski oraz serialach: „Plebania", „Na Wspólnej", „Kryminalni”, „Samo życie”, „M jak miłość”.
3 grudnia (piątek), godz. 19.00
Centrum Sztuki Mościce
Wielcy twórcy polskiego plakatu – Rosław Szaybo – wernisaż wystawy plakatów Wystawa czynna do 14 stycznia 2011
3 grudnia (piątek), godz. 19.00
Centrum Sztuki Mościce
Koncert „Giulia y Los Tellarini’’


Rosław Szaybo – (ur. 1933) wybitny grafik, plakacista, fotograf, projektant okładek płytowych i książek. W latach 1955-1961 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowniach prof. Henryka Tomaszewskiego i prof. Wojciecha Fangora. W latach 1966-1993 mieszkał w Londynie gdzie m.in. przez kilka lat był dyrektorem artystycznym agencji reklamowej Young&Rubicam, pracował dla firm: Heinz, Players, Yardley, Rank Xerox. W latach 1972-1988 był dyrektorem artystycznym w Columbia Broadcasting System Records (CBS) w Londynie. Jest wykładowcą fotografii w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, laureatem wielu krajowych i międzynarodowych nagród i wyróżnień.
Bilety: 35 zł w przedsprzedaży, 40 zł w dniu koncertu, karnet: 60 zł (na koncert „Giulia y Los Tellarini’’ i „Motion Trio”), do nabycia w biurze Galerii Miejskiej (Rynek 9, II piętro) i Centrum Sztuki Mościce.

Muzyka zespołu „Giulia y Los Tellarini’’ urzekła reżysera Woody’ego Allena, który zachwycił się tą muzyką i wykorzystał ją w ścieżce dźwiękowej swojego filmu „Vicky Cristina Barcelona’’. Utwór pt. „Barcelona’’ stał się motywem przewodnim filmu. Również w swoim najnowszym filmie pt. „You will meet a tall dark stranger’’ Woody Allen wykorzystał utwór z repertuaru zespołu „Giulia y Los Tellarini’’.
10 grudnia (piątek)
Centrum Sztuki Mościce
„Nostalgia Chopina w fotografii Tomka Sikory’’ – otwarcie wystawy fotografii
11 grudnia (sobota), godz. 18.00
Centrum Sztuki Mościce
Koncert „Chopin” zespołu „Motion Trio”
Promocja albumu „Chopin, nastroje kompozytora w fotograficznych obrazach Tomka Sikory" Wystawa czynna do 14 stycznia 2011.

Mieszkanka portretów i pejzaży, nieostre, rozmazane obrazy poprzeplatane fragmentami tekstów Chopina, bardziej jak senne wyobrażenia niż fotografie – tak w skrócie opisać można obszerny cykl Tomka Sikory inspirowany Chopinem. Wystawa wpisuje się w obchody Roku Chopinowskiego.

Tomasz Sikora - jeden z najbardziej aktywnych i interesujących polskich fotografików. Pracuje dla największych agencji reklamowych. Poza wykładami w szkołach fotograficznych angażuje się w idee Galerii Bezdomnej, której jest pomysłodawcą. Wielokrotnie nagradzany za kreatywność w fotografii.

Album „Chopin, nastroje kompozytora w fotograficznych obrazach Tomka Sikory" zaprojektował Maciej Buszewicz – grafik dizajner, profesor ASP w Warszawie, gdzie prowadzi dyplomową Pracownię projektowania książki.
Bilety: 35 zł w przedsprzedaży, 40 zł w dniu koncertu, karnet: 60 zł (na koncert „Giulia y Los Tellarini’’ i „Motion Trio”), do nabycia w biurze Galerii Miejskiej (Rynek 9, II piętro) i Centrum Sztuki Mościce.

Motion Trio - akordeonowe trio założone w 1996 roku przez Janusza Wojtarowicza - leadera i autora większości kompozycji. W skład zespołu wchodzą również Marcin Gałażyn i Paweł Baranek (tarnowianin!). Są ewenementem na europejskim i światowym rynku muzycznym. Wykonując własną muzykę „Motion Trio” zmienia oblicze akordeonu. Ich koncerty to muzyczne spektakle zawierające akcję i dramaturgię. Najnowszy film Jerzego Skolimowskiego „Essential Killing” z udziałem zespołu „Motion Trio’’ zdobył nagrodę Srebrnego Lwa na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Wenecji.
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A