Albania, oratorium i musical - interesujący weekend w CSM
access_time 2011-02-25 11:29:50
W Centrum Sztuki Mościce w ostatni weekend lutego będzie można uczestniczyć w ciekawych wydarzeniach kulturalnych. 25 lutego z cyklu spotkań podróżniczych - Albania. 26 lutego oratorium w wykonaniu Capella Cracoviensis. 27 lutego musical "Skrzypek na dachu".


ALBANIA – piękna, nieznajoma


25 lutego 2011 r. godz. 19.00 Scena na Antresoli. Wstęp wolny.

Cykl spotkań podróżniczych „za horyzont domu” w Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie,to pokaz kultur świata, to wystawy, prezentacje multimedialne, filmy i spotkania z podróżnikami.

Na najbliższą wyprawę zaprosimy Państwa do Albanii, kraju owianego złą sławą, odizolowanego od reszty świata, kraju będącego bodaj ostatnią tajemnicą XXI-wiecznej Europy – rejonu przepięknej przyrody i przyjaznych, gościnnych mieszkańców.

Albania jest krajem, w którym znajdziemy wszystko: niezmierzone góry, przepiękne kaniony, dzikie plaże, zapierające dech widoki. Te „Wrota Bałkanów” jak zwano dawniej Albanię, to kraj w dużej części niedostępny, niezrozumiały dla przeciętnego przybysza, ale bezpieczny, jak zapewniają nasi goście: Barbara i Andrzej Pasławscy, którzy kraj ten przemierzyli ponad dwudziestokrotnie.

...”Tutaj spełniły się nasze marzenia o ciszy, spokoju, niezmąconej cywilizacją przyrodzie. Chcemy pokazać Albanię tę turystyczną i tę niedostępną. Dysponując samochodem terenowym. mamy możliwość dotarcia tam, gdzie nie zobaczymy żywej istoty, gdzie piękno przyrody niezmącone jest obecnością człowieka, a pokonanie 70-ciu kilometrów to czasem 9-cio godzinne zmagania z terenem.”...

Materiały zawarte w prezentacji multimedialnej, to plon parunastu lat podróży i zwiedzania, plon zainteresowań połączonych nie tylko z podróżowaniem, również studiowaniem wielu publikacji poświęconych pokazywanym regionom, spotkań z ludźmi dla których te rejony to Ojczyzna, tych dla których to fascynacja, i tych dla których to obiekt studiów i pracy. Oferowane pokazy zdobyły II miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Podróżników "Trzy Żywioły", III na I Ogólnopolskim Zlocie Miłośników Podróży oraz uznanie Ambasady Republiki Albanii w Polsce.




Georg Friedrich Händel "THEODORA ORATORIUM"


26 lutego 2011r., godz. 18.00. WSTĘP WOLNY

Rebecca Bottone - Theodora (sopran)
Kai Weesel - Didimus (alt)
Lisandro Abadie - Valens (bas)
Krystian Adam Krzeszowiak - Septimius (tenor)
Elżbieta Wróblewska - Irene (sopran)
Chór Kameralny CAPELLI CRACOVIENSIS
CAPELLA CRACOVIENSIS na historycznych instrumentach


Händel - trzy oratoria. Program, który nie wymaga tłumaczenia. Trzy z arcydzieł dojrzałego baroku, dramatyczne narracje sublimujące iście operowe emocje w monumentalną formę - z gatunku rozrywkowego w uwznioślający, wedle najlepszego XVIII-wiecznego sposobu. Zadanie nie proste, choć ostatecznie jeden z największych sukcesów w historii muzyki.

Händel był największym, obok Johanna Sebastiana Bacha, kompozytorem późnego baroku i wczesnego klasycyzmu. Był także twórcą nowego gatunku muzycznego, "angielskiego oratorium", różniącego się od włoskiego pierwowzoru radosną barwą melodii i monumentalną aranżacją. Haendel był, jak przyznawał Mozart, największym mistrzem w operowaniu zespołem chóralnym.

Wstęp na koncert jest wolny. Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie Centrum Sztuki Mościce oraz w BWA Galerii Miejskiej przy Dworcu PKP, pl. Dworcowy.




Musical "Skrzypek na dachu" z udziałem artystów Teatru Muzycznego w Łodzi


Termin: 27 lutego 2011r., godz. 18.00
Miejsce: Centrum Sztuki Mościce
Bilet: 90 zł
Sprzedaż i rezerwacja: kasa CSM, ul. Traugutta 1, tel. 14 633 46 21 (rezerwacja ważna dwa dni)


Musical "Skrzypek na dachu" to arcydzieło gatunku będące adaptacją książki Szolema Alejchema, opowiadającą o losach żydowskiej rodziny, skazanej na wygnanie z rodzinnej wsi w carskiej Rosji. Swój sukces zawdzięcza w dużej mierze walorom libretta, które pieczołowicie odtwarza atmosferę i koloryt małej żydowskiej wioski z początku XX wieku. Skrzypek na dachu jest także obrazem przemian w świecie, upadania tradycji, która nie wytrzymuje konfrontacji z nowymi zjawiskami.

Na tym tle rozgrywa się historia rodziny Tewjego - mleczarza i dramat całej wioski. To także jeden z niewielu musicali, w których w piękny, dowcipny, liryczny i dramatyczny zarazem sposób mówi się o podstawowych wartościach życia i przemijaniu. Reżyser przedstawienia Teatru Muzycznego w Łodzi, Jan Szurmiej, wiernie odtworzył klimat obyczajowy malutkiej Anatewki gdzieś daleko na Ukrainie i jej żydowskiej społeczności.

Piękne piosenki i brawurowe chóry, znakomita choreografia i stylizowane kostiumy - wszystko to składa się na przedstawienie, doskonale wpisujące się w tradycję niezliczonych realizacji tego musicalu na całym świecie i od lat cieszy się uznaniem publiczności. W roli Tewjego - mleczarza wspaniały ZBIGNIEW MACIAS.

Musical "Skrzypek na dachu" to niekwestionowane arcydzieło gatunku. Po premierze w 1964 roku, która na Broadway'u odniosła olbrzymi sukces, grany jest z wielkim powodzeniem na scenach całego świata.

muzyka Jerry Bock
libretto Joseph Stein
teksty piosenek Sheldon Harnick
przekład Antoni Marianowicz
 

REALIZATORZY:
reżyseria i choreografia JAN SZURMIEJ
asystent reżysera ANDRZEJ ORECHWO
kierownictwo muzyczne DARIUSZ RÓŻANKIEWICZ, ROMAN PANIUTA
dekoracje WOJCIECH JANKOWIAK
kostiumy MARTA HUBKA
kierownictwo chóru ROMAN PANIUTA

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A