Przegląd prasy
access_time 2011-03-02 13:59:25
Morderstwo na Burku. Biegli sądowi skarżą się na zarobki. Kto wyleci z PiSu? Na chodnikach rządzą samochody - czyli przegląd dzisiejszej prasy lokalnej, co o Tarnowie i regionie pisze TEMI, Gazeta Krakowska oraz Dziennik Polski.


Temi 2 marca 2011 r.

Parking na... chodniku
TEMI podjęło temat poruszony przez czytelnika gazety. - Piesi, won na ulicę, bo przez bezmyślność kierowcy na chodniku ja rządzę, samochód - denerwował się czytelnik. W straży miejskiej mówią, że 30 proc. interwencji odnośnie zaparkowanych samochodów na chodnikach jest bezzasadnych, gdyż nie wszyscy wciąż wiedzą, że od trzech lat nie ma już w centrum miasta stref ograniczonego postoju.

Ulica dla abp Życińskiego?
Pytanie zadane przez tygodnik TEMI spowodowane jest wnioskiem złożonym przez klub radnych Platformy Obywatelskiej na ostatniej sesji Rady Miejskiej Tarnowa. Rajcowie z PO chcą, aby powstającą ulicę - łącznik Al. Jana Pawła II z autostradą - nazwać imieniem zmarłego niedawno wybitnego teologa i filozofa, abp Józefa Życińskiego, który w latach 1990-1997 był ordynariuszem diecezji tarnowskiej.

Pół miliona dla "Siemachy"
Niedawno powstały tarnowski ośrodek Stowarzyszenia "U Siemachy" jest zwycięzcą konkursu dla organizacji pozarządowych w Tarnowie - ośrodek otrzyma 540 tysięcy złotych. Jak można przeczytać w TEMI, prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała obwieścił, że prywatnie jeden procent podatku również przekaże na to stowarzyszenie.

Gazeta Krakowska 2 marca 2011 r.

Trwa bitwa o pogotowie. Apel do minister Kopacz
Gazeta Tarnowska donosi, że jeszcze dziś do minister zdrowia Ewy Kopacz trafi wspólny wniosek władz miasta i powiatu o pozostawienie w Tarnowie karetek specjalistycznych - z lekarzem, na dotychczasowym poziomie. W tym momencie już tylko minister może zastopować plany wojewody, który dwie karetki typu "S" chce od lipca zastąpić podstawowymi - z ratownikami w środku. Uczestnicy "okrągłego stołu" ustalili, że w piśmie do minister Kopacz będą wnioskować o pozostawienie w tarnowskim pogotowiu 4 karetek typu "S" i 5 "P" i o dodatkowy, 10., zespół wyjazdowy, który od lipca ma stacjonować w Zakliczynie.

Kto, kogo i dlaczego chce wyrzucić z PiS-u
Zanosiło się na personalne trzęsienie ziemi w strukturach Prawa i Sprawiedliwości regionu tarnowskiego - czytamy w Gazecie Krakowskiej. Po burzliwej dyskusji w nocy z poniedziałku na wtorek zdecydowano się przerwać obrady władz regionalnych partii bez głosowania nad większością wniosków personalnych. Pierwsze od czasu ubiegłorocznych wyborów posiedzenie zarządu okręgu PiS wreszcie doszło do skutku. Jego termin odwlekano od grudnia. A było wiele ważkich spraw do omówienia. Działacze mieli rozstrzygnąć kwestię słynnej podmiany list kandydatów na radnych powiatu tarnowskiego i ocenić postępowanie autorów doniesienia w tej sprawie do prokuratury. Mieli również dyskutować o sytuacji w tarnowskiej radzie miejskiej, gdzie doszło do podziału w klubie PiS. Wszyscy bohaterowie tych spraw mieli okazję zabrać głos i przedstawić swój punkt widzenia.

To był pamiętny zamach na Burku
Gazeta wspomina wyrok śmierci z 1946 roku wykonany przez Mieczysława Cielocha na kapitanie Lwie Sobolewie na tarnowskim burku. Zamordowany był znanym kierownikiem Powiatowego UB, który przeprowadzał brutalne przesłuchania. Za zamach Cielocha wraz z 9 swoimi "żołnierzami wyklętymi" został skazany na karę śmierci.

Dziennik Polski 3 marca 2011 r.

Najlepsi z testu
Na okładce lokalnego dodatku do Dziennika Polskiego zdjęcie i relacja z zorganizowanej po raz piętnasty Olimpiadzie Zdrowia i Wiedzy o PCK. Zostały już ogłoszone wyniki testu, który odbył się w Zespole Szkół Technicznych w Mościcach. Największa wiedzą wykazały się uczennice III LO w Tarnowie: Magdalena Kloch, Joanna Zieńczuk i Magda Szczepańska. Finał olimpiady zaplanowano na 21 marca 2011 r.

Biegli się skarżą na zarobki
Eksperci na usługach sądów uważają, że są niedowartościowani - czytamy w Dzienniku Polskim. Przyjęta stawka za godzinę pracy na zlecenie Temidy wynosi obecnie osiem euro (po odliczeniu podatku), czyli ok. 32 złotych. Należy do jednej z niższych w Europie i ten stan rzeczy budzi niezadowolenie ekspertów na usługach sądów. W ubiegłym roku wszystkie sądu w okręgu tarnowskim wydały na opinie biegłych łącznie 1 milion 33 tysiące złotych.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A