Co powiat tarnowski ma do zaoferowania pracodawcom?
access_time 2011-03-17 16:07:50
Od kilku lat w Małopolsce żywa jest problematyka profesjonalnej obsługi inwestora. Władze miast i gmin coraz częściej upatrują w tym szansy na zwiększenie zatrudnienia. Dobrze rozumieją to instytucje z powiatu tarnowskiego.


Żeby zbadać, jak wygląda obsługa inwestora w całym województwie, w roku 2009 na zlecenie Małopolskiego Obserwatorium Gospodarki przeprowadzono badanie metodą tajemniczy klient w 20 urzędach miast i gmin. Ankieterzy wcielili się w rolę inwestorów i przedstawiali fikcyjne pomysły na biznes: dzwonili, pisali maile, odwiedzali urzędy. Wnioski z badania nie były optymistyczne. Okazało się bowiem, że w wielu przypadkach urzędy nie miały profesjonalnej kadry, która mogłaby przedstawić ofertę inwestycyjną, podejście urzędników do pracodawców również pozostawiało wiele do życzenia. Aby akcja podjęta przez MOG nie zakończyła się na etapie diagnozy, podjęto wiele działań, które miałby zmienić ten stan – często finansowanych ze środków unijnych.

Mniej więcej w tym samym czasie projekt Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie pod nazwą "Partnerstwo na rzecz świadczenia usług dla inwestorów pozyskujących kadry oraz usług outplacementowych" podjął inicjatywę szkoleń dla pracowników urzędów miast i gmin oraz powiatowych urzędów pracy. Pod długą nazwą projektu kryje się dość prosty przekaz: szkolenia dotyczyły profesjonalnej obsługi inwestora w zakresie zasobów ludzkich. O cyklu szkoleń poinformowano prawie wszystkie małopolskie urzędy miast i gmin oraz urzędy pracy. Co ciekawe, największy odzew pojawił się w miejscach, gdzie obsługa pracodawców była na wysokim poziomie. Tak było właśnie w powiecie tarnowskim. Ostatecznie, na 108 podmiotów zrzeszonych w Partnerstwie, aż 9 pochodzi z Tarnowa i okolic.

Z czym wiąże się uczestnictwo w projekcie? Przede wszystkim zainteresowane instytucje, które przystąpiły do Partnerstwa, mogły wysłać pracowników na cykl bezpłatnych szkoleń w zakresie obsługi inwestora i outplacementu. Szkolenia prowadzone były m.in. przez specjalistów z MARR czy Uniwersytetu Warszawskiego. Osoby przeszkolone jako Konsultanci Partnerstwa odpowiedzialni są za obsługę pracodawcy – szkolenia wzbogaciły ich w stosowną wiedzę.

Ważną cechą projektu jest dostępność do usług Konsultantów. Aby uniknąć sytuacji, w której pracodawca miałby problemy z dotarciem do odpowiedniego pracownika, powstała strona internetowa www.inwestor.wup-krakow.pl, gdzie znajduje się wyszukiwarka Konsultantów – przeszkolonych pracowników urzędów. Poniżej lista instytucji i Konsultantów z powiatu tarnowskiego – warto je zapamiętać, gdyż to właśnie te osoby odpowiadają za kontakt z inwestorem: PUP Tarnów - Angelika Bilska oraz Katarzyna Topolska-Mikuła, UM Tarnów – Dariusz Luboń, Łukasz Fus i Mateusz Dumański, UG Tarnów – Katarzyna Witek, Jolanta Kałuża i Teresa Kania, UM w Wojniczu – Edyta Solakiewicz, UM w Ryglicach – Seweryn Gutkowski, OHP Tarnów – Adam Potempa, UMiG Zakliczyn – Stanisław Żabiński, UM w Radłowie – Joanna Jarmuła i UG Wierzchosławice – Dariusz Lech. Na stronie projektu znajdują się numery telefonów oraz adresy mailowe tych osób – w ten sposób potencjalny pracodawca na zbłądzi w poszukiwaniu właściwej osoby.

Z pewnością sieć podmiotów partnerskich na ziemi tarnowskiej jest sporym atutem dla pracodawców zamierzających zainwestować w Małopolsce. To jednak jeszcze nie wszystko. Kolejnym atutem bowiem jest wypracowanie dokumentu, w którym zawarto charakterystykę lokalnych zasobów ludzkich. Wiosną 2010 roku wymienieni Konsultanci, a także eksperci z MARR oraz pracownicy projektu wzięli udział w trzydniowych warsztatach, w czasie których pracowano nad swoistą wizytówką powiatu dla potencjalnych inwestorów. I tak w charakterystyce lokalnych zasobów ludzkich znalazły się informacje o tutejszym rynku pracy, liczbie absolwentów, miejscowej specyfice, walorach inwestycyjnych itp. Doświadczenie pokazuje, że inwestorzy i pracodawcy chętnie sięgają po takie opracowania. Z dokumentem można zapoznać się pod tym linkiem. Warto dodać, że dokumenty takie wypracowano tylko dla dziewięciu małopolskich powiatów. Zostały one wybrane ze względu na atrakcyjne położenie dla inwestora.

Nie sposób sprawdzić, na ile członkostwo w Partnerstwie czy wspomniany dokument przyczyniły się do inwestycji w powiecie tarnowskim – nikt nie prowadzi takich statystyk. Jedno jednak nie budzi wątpliwości: warto robić wszystko, aby stworzyć jak najwięcej miejsc pracy. Działalność projektu „Partnerstwo na rzecz świadczenia usług dla inwestorów pozyskujących kadry oraz usług outplacementowych” ma na celu uzmysłowienie urzędnikom, że pracodawca to duża wartość dla lokalnej społeczności. W powiecie tarnowskim dobrze już o tym wiedzą.

Maciej Sabal

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A