Przegląd prasy
access_time 2011-04-06 14:09:44
Mościcki dworzec siedzibą fan klubu żużlowej drużyny "Jaskółek"? Skręt w prawo za 690 tysięcy zamiast ronda za 7 milionów. Tarnowianie na pierwszym miejscu w Małopolsce. Alfa romeo 159 w wyposażeniu tarnowskiej drogówki - czyli przegląd dzisiejszej prasy lokalnej, co o Tarnowie i regionie pisze TEMI oraz Dziennik Polski.


Temi 6 kwietnia 2011 r.

Utajniona przyszłość mościckiego dworca
W tym tygodniu w TEMI o losach dworca kolejowego Mościcach ,które nie są znane. Ponad dwa lata temu TEMI informowało, że PKP chce przekazać nieruchomości miastu, choć magistrat nie miał konkretnego pomysłu, co z tym fantem zrobić. Od tego czasu niewiele się zmieniło, a negocjacje na ten temat są teraz całkowicie utajnione. Magistrat nie ma oficjalnej koncepcji, co zrobić w przypadku przejęcia dworcowych nieruchomości, ale nieoficjalnych koncepcji jest wiele. Mówiono m.in. o utworzeniu posterunku straży miejskiej, świetlicy środowiskowej, a osoby starsze chętnie widziałyby tam klub seniora z galerią plastyczną, siedzibę fan klubu żużlowej drużyny "Jaskółek".

Skrzyżowanie... tymczasowe
Tygodnik porusza sprawę budowy ronda, a właściwie przebudowy skrzyżowania ulic Szujskiego i Szkotnik. Prace potrwają do końca czerwca, a wraz z nimi utrudnienia dla kierowców. Dzięki tej modernizacji pojawi się dodatkowy pas ruchu. Rozwiązanie, choć kosztuje prawie 700 tysięcy złotych, jest tymczasowe, bo miasto chciałoby tutaj zbudować rondo z prawdziwego zdarzenia. Kiedy...? Na razie skrzyżowanie powiększy się o jeden pas ruchu, ale pojawi się tam także szeroki chodnik, a sygnalizacja świetlna zostanie nieco przesunięta. Koszt tej przebudowy wyniesie 690 tysięcy złotych. Natomiast budowa ronda to co najmniej kilka milionów złotych. W kolejce czeka już m.in. tzw. turbinowe rodno, które ma powstać w miejscu tymczasowego na skrzyżowaniu ulic Słonecznej i Starodąbrowskiej. Jego budowa ma pochłonąć ok. 7 milionów.

Tarnowianie czytają najwięcej
W minionym roku tarnowianie zajęli wysokie miejsce w małopolskim rankingu - czytamy w Galicyjskim Tygodniku Informacyjnym. W 2010 roku ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej skorzystało 272 tys. 400 osób, co daje książnicy pierwsze miejsce w regionie, nie licząc oczywiście metropolitalnego Krakowa.

Będzie czysto?
Władze Tarnowa ogłosiły przetarg na dostawę stu ulicznych koszy na śmieci oraz kilkudziesięciu zapasowych wkładów do tych koszy. Nowe kosze na śmieci trafią na tarnowskie ulice w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Koszt jednego koszta to 250-300 zł. Mają to być kosze z betonu zbrojonego, w kształcie sześciokąta skośnego, w wysokości ok. 60 cm i wadze co najmniej 170 kg każdy, z wkładem stalowym, ocynkowanym, z popielnicą. Pojemność takiego kosza na śmieci wyniesie co najmniej 30 l. Miasto chce też kupić 50 sztuk nowych, zapasowych wkładów do tych koszy, wykonanych z blachy ocynkowanej.

Dziennik Polski 6 kwietnia 2011 r.

Na piratów alfa romeo
Jak nieoficjalnie dowiedział się Dziennik Tarnowski, jest już decyzja o przydzieleniu Komendzie Miejskiej Policji alfy romeo 159, prawdziwego drogowego ścigacza, który w łatwy sposób powinien dać radę piratom. Być może już za kilka dni nowe auto, przypisane "drogówce", rozpocznie służbę na szosach. Takiego radiowozu w dziejach tarnowskiej, ale nie tylko, policji jeszcze nie było. Alfa romeo 159 ma silnik pojemności 1800 cm sześc., z turododoładowaniem, co gwarantuje moc 200 koni mechanicznych. Pojazd potrafi się rozpędzić do 235 km na godz., a setkę osiąga w ciągu niespełna 7 sekund. Na uwagę zasługuje nie tylko sam samochód. Radiowóz wyposażony jest w najnowocześniejszy sprzęt, który rejestruje poczynania kierowców. W tym znaczeniu o alfie mówi się, że ma oczy dookoła głowy; nowością jest radarowa funkcja namierzania pojazdów nadjeżdżających i mijanych z naprzeciwka. Urządzenie "widzi" inne pojazdu z przodu i z tyłu. Po zakupie okazało się jednak, że trzeba usunąć drobną usterkę zakłócającą działanie sprzętu, w który alfa została fabrycznie wyposażona. Nowy samochód, który trafia właśnie do tarnowskiej policji, jest oznakowany. Będzie dość dobrze wyróżniał się spośród innych radiowozów.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A