Będą sprzedawać popiół
access_time 2011-06-27 09:03:33
Azoty Tarnów są na zaawansowanym etapie budowy instalacji do odbioru suchego popiołu powstającego w zakładowej Elektrociepłowni. Instalacja umożliwi Spółce zagospodarowanie popiołów i ich sprzedaż. Wartość projektu wynosi bez mała 16 milionów złotych. Jedna trzecia środków to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Zgodnie z planem rozruch instalacji ruszy jesienią bieżącego roku.


Instalacja odbioru suchego popiołu to kolejna proekologiczna inwestycja tarnowskiej firmy. Jednocześnie nowe źródło przychodów i przykład na to, że ekologia może iść w parze z biznesem. Zwrot kosztów inwestycji i pierwsze efekty finansowe pojawią się trzy lata po uruchomieniu instalacji. O około 1,2 mln zł rocznie spadną koszty związane z odbiorem popiołu z kotłów i transportem na składowisko. Docelowo popiół trafi do cementowni, jako dodatek do cementu, do sektora drogowego, jako podbudowa pod drogi i do producentów kostek brukowych.

Jak funkcjonować będzie instalacja odbioru suchego popiołu? Z kotłów Elektrociepłowni popiół przesyłany będzie transportem pneumatycznym do trzech zbiorników magazynowych. Z silosów suchy popiół odbierać będą kontrahenci i wywozić zarówno samochodami-cysternami, jak i koleją. W związku z taką technologią projekt zakłada wykonanie nowych obiektów oraz urządzeń. Obiekty budowane w ramach tego zadania inwestycyjnego to: budynki stacji załadunkowej, sprężarek powietrza, dmuchaw, kontener socjalny, estakady przesyłowe, stacja TRAFO z rozdzielnią elektryczną, 3.000 metrów kw. nowych dróg i placów, bocznica kolejowa o długości bez mała 500 metrów. Z kolei w skład instalacji wchodzą: 3 pompy zbiornikowe, 3 zbiorniki magazynowe popiołów, 3 dmuchawy powietrza, 2 sprężarki powietrza, rurociągi powietrzno-popiołowe do transportu powietrznego, przeciągarka wagonów. Wykonane będą też instalacje pomocnicze, sterujące i zasilające poszczególne obiekty i urządzenia.

Projekt realizowany jest od września 2010 roku. Zakończone zostały już prace ziemne i fundamentowe, konstrukcja estakad, budynku sprężarek, budynku załadunku popiołów oraz konstrukcja wsporcza pod silosy, zamontowano silosy. Wykonywane są drogi, podciągarki wagonów, tory kolejowe oraz instalacje podziemne.

Dzięki uruchomieniu nowej instalacji spółka ograniczy do niezbędnego minimum deponowanie popiołów na składowiska, co pozytywnie wpłynie na środowisko.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A