Wspomnienie osób, które odeszły
access_time 2011-10-31 15:53:05
Tarnów stracił w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy wiele cenionych osób. Zmarli związani byli z tarnowską kulturą, sportem i Kościołem.
Bogusław Wojtowicz Dyrektor BWA Bogusław Wojtowicz zmarł 23 grudnia 2010 r. po ciężkiej chorobie. Miał wielkie zasługi dla kultury i to nie tylko tarnowskiej, doceniany i nagradzany wielokrotnie. Inicjator interesujących wystaw, które przez ostatnie lata można było podziwiać w Tarnowie, współtwórca oryginalnego Festiwalu ArtFest. Człowiek na straży kultury.
Abp Józef Życiński Metropolita lubelski zmarł nagle 10 lutego w Rzymie. Przyczyną śmierci był zawał serca. Miał 62 lata. Od 4.11.1990 r. do 14.06.1997 r. był biskupem tarnowskim. Założył m.in. rozgłośnię diecezji tarnowsiej Radio Dobra Nowina - obecnie Radio RDN Małopolska i wydawnictwo diecezji tarnowskiej "Biblos".
Jacek Wróbel Tarnowski artysta zmarł 21 kwietnia 2011 r. Urodził się w 1960 r. w Tarnowie. Ukończył Państwowe Zawodowe Studium Plastyczne Konserwacji Dzieł Sztuki. Prowadził działalność twórczą w zakresie różnych dziedzin malarstwa i rysunku, konserwacji zabytków. Zorganizował 10 wystaw indywidualnych, oraz uczestniczył w 33 zbiorowych, w tym 4 zagranicznych. W 1998 r. Przyjęty do Związku Polskich Artystów Plastyków. Mieszkał i pracował w Tarnowie.
ks. Stanisław Rosa Zmarł 10 maja w wieku 85 lat. Długoletni rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie (1973-1991) przygotowując w tym czasie do kapłaństwa ponad tysiąc przyszłych księży. Modernizował i remontował budynek WSD. Wykładał teologię fundamentalną, religiologię i ekumenizm. Był jednym z najbardziej cenionych księży diecezji tarnowskiej.
Edward Żentara Dyrektor Tarnowskiego Teatru im. L. Solskiego Edward Żentara zmarł nagle w swoim mieszkaniu przy ul. Lwowskiej w środę 25 maja 2011 r. Miał 55 lat. Zasłynął główną w filmie "Siekierezada" i serialach m.in. takich jak "Ekstradycja", "M jak miłość", "Fala zbrodni", a także kreacjami teatralnymi.
Dominik Pasierbek Zmarł nagle 1 czerwca wskutek niewydolności serca. Miał zaledwie 22 lata. Cierpiał na rzadką genetyczną chorobę, która zadecydowała o jego bardzo niskim wzroście i wyglądzie kilkuletniego chłopca. Nie poddawał się chorobie, czego przykładem są zrobione przez niego prawo jazdy i aktywne zabieganie o poprawę losu niepełnosprawnych. Startował w wyborach samorządowych, mówił wtedy: - Chcę, aby otoczyć lepszą opieką osoby niepełnosprawne, emerytów, rencistów i bezrobotnych. Niepełnosprawny to też wartościowy człowiek- będę walczył o likwidację barier architektonicznych dla tych ludzi.
Andrzej Kiełbusiewicz Trener tarnowskich pływaków zmarł 31 lipca. W młodości znakomity zawodnik (uczestnik m.in. Mistrzostw Europy), zakładał w Tarnowie sekcję pływacką Unii. Był wychowawcą przyszłych olimpijczyków i uczestników mistrzostw świata. Zainicjował w Tarnowie akcję "Już pływam".
Komentarze...