Przegląd prasy
access_time 2011-06-08 14:52:37
Pełnią obowiązki po zmarłych. Gimnazjum preferuje nauczycielskie dzieci. Tarnowscy katolicy są najgorliwsi w Polsce. Pożar samochodu na stacji paliw - czyli przegląd dzisiejszej prasy lokalnej, co o Tarnowie i regionie pisze TEMI, Gazeta Krakowska oraz Dziennik Polski.


Temi 8 czerwca 2011 r.

Wakacyjna jazda
23 czerwca zacznie obowiązywać w Tarnowie wakacyjny rozkład jazdy miejskich autobusów, a to oznacza między innymi wprowadzenie nocny kursów. Przewidziano zmiany w kursowaniu niektórych autobusów, szczególnie tych linii, w których największą grupę pasażerów stanowią uczniowie. Zostaną wprowadzone również dodatkowe kursy na basen u podnóża Góry Św. Marcina. Kolejny rok z rzędu będą kursować autobusy nocne oznaczone literą "N".

Naukowe wsparcie z Krakowa
Tarnowska PWSZ podpisuje kolejne porozumienia z krakowskimi uczelniami wyższymi - czytamy w TEMI. Dalszą współpracę dydaktyczną i poszerzenie współpracy naukowej gwarantuje porozumienie podpisane pomiędzy Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Tarnowie a Akademią Wychowania Fizycznego w Krakowie.

Kto pokieruje instytucjami kultury?
TEMI stawia pytanie na które może odpowiedzieć prezydent Tarnowa. Konkursy czy powołania na dyrektorskie stanowiska z ominięciem procedury konkursowej? Trzy decyzje o sposobie wyłonienia dyrektorów tarnowskich instytucji kultury musi podjąć prezydent Tarnowa. Powinien to zrobić jeszcze przed wakacjami. Trzema z czterech instytucji kultury finansowanych z miejskiego budżetu kierują obecnie osoby pełniące obowiązki dyrektora. Są to Elżbieta Rogozińska-Bień, pełniąca obowiązki dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej po śmierci Janiny Kani, Ewa Łączyńska-Widz, pełniąca obowiązki Biura Wystaw Artystycznych Galerii Miejskiej po śmierci Bogusława Wojtowicza, Rafał Balawejder pełniący obowiązki dyrektora naczelnego i artystycznego Tarnowskie Teatru po śmierci Edwarda Żentary.

Gazeta Krakowska 8 czerwca 2011 r.

Gimnazjum preferuje nauczycielskie dzieci
Gazeta o regulaminie rekrutacji budzącym wątpliwości. Gdyby Gimnazjum nr 2 w Tarnowie miało nadmiar chętnych, o przyjęciu decydować może pochodzenie dziecka. Na fory liczyć może nastolatek, którego rodzice są nauczycielami. Dowodem stosowny zapis w regulaminie trwającej właśnie rekrutacji do szkoły. Dyrekcja placówki w niefortunnym zapisie nie widzi niczego niestosownego. Podkreśla, że kryterium nie stosuje. Na internetowej stronie szkoły pobrać można regulamin rekrutacji na rok szkolny 2011/2012. Wyszczególniono w nim, kto może liczyć na preferencyjne traktowanie w trakcie ubiegania się o przyjęcie do pierwszej klasy w jednej z najlepszych szkół tego typu w mieście. To "kandydaci o ukierunkowanych i udokumentowanych zdolnościach", ale już w kolejnym podpunkcie wymienia się "dzieci z rodzin nauczycielskich".

Tarnowscy katolicy są najgorliwsi w Polsce
W Gazecie Krakowskiej sukces diecezji tarnowskiej. Diecezja tarnowska po raz kolejny dzieli i rządzi. Według Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK), jest najlepsza w Polsce pod względem tzw. dominicantes (wiernych, którzy biorą udział w niedzielnej mszy). Dane zebrano w 2010 r. Wynika z nich, że w diecezji tarnowskiej 70,5 proc. wiernych uczestniczy w niedzielnej mszy, a 23,1 proc. przyjmuje komunię świętą. Niezgorzej sytuacja ma się również w diecezji krakowskiej, która- podobnie jak w ub. roku - jest czwarta w Polsce pod względem praktyk niedzielnych. Tutaj na msze przychodzi 52,3 proc. wiernych. Niewielu jednak przyjmuje komunię - tylko 18 proc. Z badań ISKK wynika również, że o wiele gorliwszymi katolikami są kobiety.

Pożar samochodu na stacji paliw
Renault megane zapalił się na stacji benzynowej przy ulicy Klikowskiej. Przyczyną pojawienia się kłębów dymu pod maską było zwarcie instalacji elektrycznej. Straty oszacowano na 7 tys. zł.

Dziennik Polski 8 czerwca 2011 r.

Mamy powinny o siebie dbać
Na pierwszej stronie lokalnego dodatku do Dziennika Polskiego zapowiedź ważnego programu edukacyjnego - "Dbamy o Mamy" - realizowanego przez CenterMed i firmę Abbot Diabetes Care, skierowanego do kobiet w ciąży. Ma on na celu uświadomić przyszłym mamom zagrożenia związane z cukrzycą ciążową, a przez to zachęcić do profilaktyki. W Tarnowie program jest prowadzony w Specjalistycznym Centrum Medycznym CenterMed przy ul. Słonecznej 32.

160 mln dla dorzecza Białej
Wbicie pierwszej łopaty pod inwestycję wartą blisko 160 mln zł nastąpiło wczoraj na placyku przy tuchowskim liceum. Było to w zasadzie wbicie kilkunastu łopat, bo zrobili to wszyscy ważniejsi goście zaproszeni na uroczystość - czytamy w Dzienniku Polskim. Inwestorem inwestycji jest spółka "Dorzecze Białej". Otrzymała ono około 95 mln zł samej dotacji z Unii Europejskiej na wybudowanie kanalizacji i wodociągów w czterech gminach Pogórza (Tuchów, Ciężkowice, Ryglice, Rzepiennik Strzyżewski).

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A