Przegląd prasy
access_time 2011-05-11 23:54:32
Przegląd prasy lokalnej: o czym przeczytamy w bieżącym wydaniu tygodnika TEMI oraz Dzienniku Polskim.


Temi 11 maja 2011 r.

Nie będzie zwolnień miejskich urzędników
Choć samorząd ma ostro zaciskać pasa, to jednak nie kosztem pozbawiania ludzi pracy - deklarują władze miasta za pośrednictwem TEMI. Planowane oszczędności sięgające pięciu milionów rocznie to efekt m.in. zapowiedzi ministerstwa finansów, które chce zmusić samorządy do oszczędności, ustalając maksymalną wysokość deficytu budżetowego na 4 procent dochodu. W magistracie zapewniają, że nie są planowane zwolnienia urzędników, których w ostatnich latach przybyło, będą jednak przesunięcia (m.in. do spółek komunalnych) i reorganizacje. Co prawda minimalnie przycięto pensje najwyższym rangą urzędnikom (zastępcom prezydenta i dyrektorom) o 10% (co dało miesięcznie 5 tys. złotych oszczędności), ale główne oszczędności mają wynikać z zastosowania energooszczędnego oświetlenia oraz redukowania wydatków na ogrzewanie. Z danych na koniec marca br. wynika, że zatrudnienie w Urzędzie Miasta Tarnowa to 445,6 etatu. Dla przypomnienia: stan zatrudnienia na 1 stycznia 2007 roku wynosił 436,1 etatu, a na 31 grudnia 2007 roku - 447,2 etatu.

Na pełnym gazie
Jak donosi TEMI w Tarnowie pojawić się mają dwie śmieciarki napędzane sprężonym gazem ziemnym. Inwestycja ma aspekt ekologiczny i ekonomiczny. PGNiG przekazało miastu dotację w wysokości 260 tys. zł.

Władza w ręce studentów
Galicyjski Tygodnik Informacyjny wzorem innych mediów opisuje plan Juwenaliów Tarnowskich 2011. Będzie filmowo, kabaretowo i muzycznie. 20 maja od godz. 19.00 w Auli PWSZ (il. Mickiewicza 8 C017) potrwa Nocny Maraton Filmowy z filmami Stanley'a Kubricka (Pełny Magazynek, Lśnienie, Mechaniczna pomarańcza). Bezpłatny wstęp dla wszystkich. Dzień później, czyli 21 maja w sobotę nie lada gratka dla miłośników dobrego humoru - Przedwieczór Kabaretowy o godz. 17.00 w Tarnowskim Teatrze. Wystąpią Grzegorz Halama, Grupa Ad Hoc, Kabaret Trochę Powagi. Bilety w cenie 30 zł i 25 zł dla studentów dostępne w kasie Tarnowskiego Teatru (ul. Mickiewicza 4). W niedzielę 22 maja wielki Piknik Studencki na stadionie KS "Błękitni" (ul. Piłsudskiego 32). Zagrają StardGuardMuffin z Kamilem Bednarkiem znanym z telewizyjnego programu "Mam Talent" oraz rockowa formacja Strachy Na Lachy. Wstęp dla studentów jest bezpłatny. Pozostali muszą zapłacić jedynie 10 zł. Bramy stadionie zostaną otwarte już od godz. 14.00, aby uczestnicy mogli postrzelać z prawdziwego łuku, powalczyć w gigantycznych piłkarzykach czy skorzystać z obfitego cateringu. Wszelkie szczegóły na www.student.tarnow.pl

Dziennik Polski 11 maja 2011 r.

Będzie lotnisko... ale dla biznesmenów
Okazuje się, że już pojawiają się głosy zainteresowanych prowadzeniem lotniska i jak się dowiadujemy, w tym gronie są firmy również z naszego miasta - czytamy w Dzienniku Polskim. W ciągu najbliższych kilku miesięcy powinniśmy poznać pierwsze konkrety dotyczące budowy lotniska w Tarnowie. Jak zapewnia prezydent Tarnowa inwestycja w lotnisko zwiększy szansę na rozwój drugiego co do wielkości miasta w Małopolsce dzięki lepszej możliwość komunikowania się biznesmenów z innymi ośrodkami.
Miasto jednak nie chce być operatorem lotniska, dlatego szuka rozwiązań, aby jego funkcjonowanie odbywało się na zasadzie partnerstwa. Okazuje się, że już pojawiają się głosy zainteresowanych prowadzeniem lotniska i jak się dowiadujemy, w tym gronie są firmy również z naszego miasta.

Komentarze...