Kobiety przez duże "K" (FOTO)
access_time 2013-03-08 15:32:24
Dzisiaj obchodzimy Dzień Kobiet. Nasze miasto ma wiele utalentowanych, wpływowych, kompetentnych pań. Działają w samorządach, zarządzają urzędami i instytucjami. Osiągają sukcesy zawodowe i sportowe. Zobacz zestawienie Wpływowych Kobiet Tarnowa.


Matylda Baczyńska (na zdj. u góry) Fot. Teatr w Tarnowie / Paweł Topolski. W spektaklu "Trzy siostry" (na zdj. u dołu). Fot. Teatr w Tarnowie / Paweł Topolski

Matylda Baczyńska Młoda, piękna i utalentowana aktorka Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie, wyróżniona nagrodą przyznawaną przez Radę Miasta Tarnowa podczas Zderzeń 2012. Absolwentka wydziału aktorstwa dramatycznego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie. Do zespołu Tarnowskiego Teatru dołączyła w 2011 roku debiutując w spektaklu „Tajemniczy ogród” w reż. T. Obary i w bardzo krótkim czasie stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy Teatru im. L. Solskiego. Można ją także zobaczyć w spektaklach: „Czego nie widać , „Powrót krasnoludków”, „Makbet”, „Trzy siostry”, „Blackbird”. Obdarzona talentem wokalnym (spektakl „Solski o …miłości. Aktorzy śpiewają”). Prowadziła warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży w ramach „Talii Bez Barier”. W swoim dorobku artystycznym posiada wiele ról teatralnych, filmowych (m.in. „Korowód”, „Święty interes”) oraz serialowych („Plebania”, „Ludzie Chudego”, „Rezydencja”, „Julia”).

Ewelina Pietrowiak Dyrektor Artystyczna Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie. Reżyser teatralna i operowa; scenograf. Absolwentka Wydziału Reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza (2006), Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej oraz Podyplomowych Studiów na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie. Zadebiutowała "Pokojówkami" J. Geneta w warszawskim Teatrze Ateneum. Na tej scenie zrealizowała również Sonatę jesienną I. Bergmana, "Trash story czyli sztukę niepamięci" M. Fertacz oraz "Kasta la Vista" SébastienaThiéry. Reżyserowała między innymi w zielonogórskim Teatrze im. L. Kruczkowskiego, warszawskim Laboratorium Dramatu i Teatrze Syrena. Do swoich spektakli projektuje scenografię. Jest laureatką wielu nagród za swoje realizacje scenograficzne i reżyserskie. Od grudnia 2011 pełni funkcję dyrektor artystycznej Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie. W marcu 2012 roku zadebiutowała jako reżyser spektaklu "Trzy siostry" Czechowa.



Anna Czech z Andrzejem Grabowskim na terenie budowy hospicjum "Via Spei". Fot. Norbert Ziemirski

Anna Czech Urodzona w Tarnowie, rocznik 1953. Absolwentka Akademii Rolniczej w Krakowie oraz Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu. Obecnie dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie oraz prezes Małopolskiego Związku Pracodawców Z.O.Z. Od 2002 r. radna miejska. W 2010 roku, w wyborach samorządowych startowała w wyścigu o fotel prezydenta miasta Tarnowa. Przegrała z Ryszardem Ścigałą, uzyskując 26,39% głosów poparcia. Anna Czech jest pomysłodawcą Tarnowskiej Opieki Domowej. Z jej inicjatywy powstała wypożyczalnia, która nieodpłatnie udostępnia sprzęt rehabilitacyjny i ortopedyczny osobom chorym i cierpiącym w domu. Założyła [2003] Fundację Kromka Chleba, której statutowym celem jest niesienie pomocy ludziom w trudnej sytuacji życiowej. Fundacja stworzyła m.in. pierwszą i jedyną w Tarnowie łazienkę, a następnie noclegownię dla bezdomnych mężczyzn i kobiet. Corocznie organizuje spotkania wigilijne i wielkanocne dla bezdomnych oraz tradycyjną tarnowską Świąteczną Zupę. Obecnie Fundacja buduje pierwsze w Tarnowie hospicjum stacjonarnego, które zapewni opiekę paliatywną i duchową ludziom pogrążonym w chorobie. W ostatnim czasie spotkała się na terenie budowy hospicjum z Andrzejem Grabowskim oraz Piotrem Kupichą. Artyści przekazali na ręce Anny Czech przekazali wartościowe przedmioty na potrzeby licytacji na rzecz budowy hospicjum.


Fot. Dariusz Zaród

Anna J. Szepielak Małopolanka; z zawodu nauczycielka, z zamiłowania literatka i nienasycona, choć kapryśna czytelniczka. Ukończyła filologię polską na WSP w Krakowie, choć marzyła, by studiować w Wyższej Szkole Teatralnej. Nie zdała jednak egzaminów wstępnych, dzięki czemu łączy teraz przyjemne z pożytecznym, zasiewając ziarno literatury pięknej na „ugorach młodych umysłów”. Prywatnie - jest introwertyczką i domatorką, otwartą jednak na ludzi; po prostu zwykłą kobietą „z zaścianka”, która nie przepada za hałasem wielkiego świata. Na co dzień lubi czytać literaturę, przy której ”dusza się śmieje”, a za literacką mentorkę uważa Elizę Orzeszkową. „Zamówienie z Francji” to jej debiut powieściowy, potem wydała "Dworek pod Lipami ". Wcześniej publikowała jedynie teksty i poradniki z zakresu oświaty oraz opowiadanie w internetowym czasopiśmie Szafa. Od wiosny 2010 roku prowadzi internetowy blog literacki Zaściankowe pisanie (www.kobietazasciankowa.bloog.pl). Jest także recenzentką wydawnictwa Amea. Wywiad z Anna Szepielak: DST: Powieści made in Tarnów - wywiad z autorką książek Anną Szepielak


Urszula Augustyn Urodzona w Tarnowie, rocznik 1964. Mężatka, dwoje dzieci. W 1990 ukończyła studia magisterskie w krakowskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej na Wydziale Filologii Polskiej. Przez 15 lat pracowała jako nauczyciel w szkołach podstawowych. Jako dziennikarka współpracowała z "Gościem Niedzielnym", Radiem Plus Tarnów oraz z katolickim portalem OPOKA, w którym tworzyła polską wersję Radia Watykan. Była prezenterką w Radiu RDN Małopolska i dziennikarką w Biurze Prasowym Konferencji Episkopatu Polski oraz w polonijnym miesięczniku Nasze Słowo w Hanowerze. Jest także członkiem Zarządu Katolickiego Centrum Edukacji Młodzieży "KANA" w Tarnowie. Swoim nazwiskiem corocznie wspiera międzynarodowy festiwal jazzowy "Tarnów International Jazz Contest". Jak sama pisze o sobie jest optymistką. Szuka w ludziach i dokoła siebie pozytywów. Posłanka V, VI i VII kadencji Sejmu RP, klub Platformy Obywatelskiej;  - pracuje w Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży – obecnie wiceprzewodnicząca tej Komisji; - członek Rady Fundacji Rozwoju Systemów Edukacji; - pełni funkcję zastępcy Przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Litwy; - przewodnicząca Platformy Obywatelskiej RP w powiecie tarnowskim grodzkim,  - wiceprzewodnicząca Zarządu PO RP Regionu Małopolskiego; - aktywnie działa na rzecz rozwoju i promocji Małopolski; - gromadzi wokół siebie szerokie  środowiska aktywnych kobiet, nauczycieli, działaczy kultury.


Edyta Ropek Polski symbol wspinaczkowej rywalizacji. Od ponad dziesięciu lat nie ma sobie równych. Wspięła się na sam szczyt światowych rankingów, nie zwalniając tempa, z roku na rok podnosi swój poziom sportowy.  Czasówki od początku były jej mocną stroną. Motywacja startowa sprawiła, że wspinaczka w skałach zeszła na dalszy plan, a jej miejsce zajął przemyślany plan treningowy. Na pytanie "Skały czy zawody?" Edyta zawsze odpowiadała: "Rytm wspinania w skałach jest bardziej leniwy, zdecydowanie wolę atmosferę nerwowości na zawodach. Ten klimat wciągnął mnie od dziecka.". I tak już zostało.  Całe życie Edyty podporządkowane jest jednej pasji - wspinaniu, zawody i przygotowanie treningowe to jej codzienna praca. Wielokrotna medalistka pucharów i mistrzostw Polski, wicemistrzyni świata, dwukrotna mistrzyni Europy i kilkukrotna zdobywczyni pucharu świata.    Magister ochrony środowiska ze specjalizacją hydrobiologia, tytuł uzyskany na Uniwersytecie Jagiellońskim. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie.  Obecnie dobiega do końca najcięższy okres przygotowań zawodniczki wspieranej przez Grupę Azoty. W dniach 22-23 marca w chińskim Chongqing odbędzie się pierwsza edycja tegorocznego cyklu.

Barbara Prymakowska 70-latka z kondycją nastolatki i sporym dorobkiem sportowym na koncie. Absolwentka AWF Kraków. Nauczyciel wychowania fizycznego. Instruktor narciarstwa zjazdowego. Instruktor Fitness. Określana jako "Najszybsza babcia świata". Barbara Prymakowska w młodości uprawiała narciarstwo zjazdowe, pływała, grała w tenisa oraz jeździła na łyżwach. Biegać zaczęła przed 50-tym rokiem życia. Po przygotowaniach debiutowała w Mistrzostwach Polski Weteranów na dystansie 10 km, gdzie ustanowiła rekord Polski na tym dystansie, w swojej kategorii wiekowej. Po kilku latach postanowiła spróbować sił w maratonie, startując w pierwszej edycji Cracovia Maraton. Był 2001 rok, miała wtedy 58 lat. Od tamtego czasu przebiegła kilkadziesiąt maratonów, najbardziej prestiżowe w Polsce (Krakowski, Warszawski, Wrocławski, Poznański, Maraton Metropolii, Strzelno-Puck, Silesia, Nowy Sącz-Krynica, Górski Maraton Gorce) i na świecie (Berliński, Paryski, Londyński, Frankfurt Maraton, Lahti Maraton, Nowojorski, Wiedeński). Maratony pokonuje również na łyżworolkach. Brązowa medalistka Mistrzostw Świata w biegu górskim. W roku 2011 zdobyła Mount Blanc, najwyższy szczyt Europy.



Dorota Pacanowska Tarnowska artystka uzyskała wyróżnienie w kategorii „Dzieła artystyczne z lokalnym motywem” w konkursie „Turystyczna pamiątka z regionu” organizowanym przez Polską Organizację Turystyczną. Wyróżniono ażurowe jajo z herbem Tarnowa. Wyróżniona pamiątka została zgłoszona do konkursu przez Urząd Miasta Tarnowa. Ażurowe jajo z herbem Tarnowa autorstwa Doroty Pacanowskiej zostało wyróżnione w piątej edycji konkursu „Pamiątka turystyczna z regionu” organizowanego przez Polska Organizację Turystyczną. Tarnowska pamiątka wykonana jest ręcznie z wydmuszki jajka gęsiego przez wywiercenie otworów w skorupce. W nietuzinkowy sposób promuje ono miasto, jego historię oraz twórców.  Jako pamiątka z Tarnowa ażurowe jajko cieszyło się dużym zainteresowaniem również na Targach Turystycznych w Warszawie w roku ubiegłym, będzie również prezentowane na wybranych imprezach targowych w kraju i za granica w roku bieżącym. W styczniu prezentowano je w programie telewizyjnym Dzień dobry w sobotę w TVP 1. Wyróżniona pamiątka została zgłoszona do konkursu przez Urząd Miasta Tarnowa. Często obecna na targach turystycznych, promuje Tarnów wykonując pokazy rzeźbienia ażurowych jaj.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A