W tym roku pożegnaliśmy wybitnych ludzi
access_time 2013-10-31 13:43:14
Na grobach wspominamy tych, których już nie ma wśród nas. Znicze zapalą się na mogiłach naszych bliskich, znajomych i przyjaciół. W tym szczególnym czasie wspominamy również znane osoby związane z Tarnowem.
Zdzisław Furmański We wtorek, 5 lutego 2013 r., w Tarnowie w wieku 86 lat zmarł ppor. Zdzisław Furmański pseudonim "Śmiały", bojownik walk o niepodległość Polski w latach okupacji niemieckiej i sowieckiej. Urodził się w Dąbrowie Tarnowskiej jako syn Kazimierza, pracownika Urzędu Skarbowego i Elżbiety z d. Balaryn. Po śmierci ojca w 1935 r. rodzina przeniosła się do Tarnowa, gdzie Zdzisław ukończył Szkołę Powszechną im. M. Kopernika, a na tajnych kompletach w 1943 r. zdał małą maturę. Jako harcerz pełnił we wrześniu 1939 r. służbę przy telefonie w RKU w Tarnowie. Do końca swoich dni był niezwykle aktywny, zaangażowany w przedsięwzięcia kilku organizacji, które są sygnatariuszami Obywatelskiego Porozumienia Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości.
Emil Wzorek W czwartek, 18 kwietnia 2013 r., po długiej i ciężkiej chorobie, w wieku 81 lat zmarł Emil Wzorek, wybitny trener i wychowawca wielu wspaniały lekkoatletów. Urodził się 16.02.1932 r. w Tarnowie. Wszechstronny sportowiec, m.in. bokser Metalu, koszykarz Tarnovii, bobsleista Olimpii Kowary i posiadacz I klasy w gimnastyce sportowej, najbardziej związany był z "Królową Sportu". Specjalizował się w biegach średnich i długich, był medalistą mistrzostw Wojska Polskiego ale przede wszystkim świetnym trenerem. Szkoleniowiec sekcji lekkoatletycznych Tarnovii Tarnów i Unii Tarnów. Zawodnicy trenowani przez Emila Wzorka odnieśli wiele sukcesów sportowych o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Wychował wielu wybitnych reprezentantów Polski, uczestników poważnych zawodów w Polsce i Europie.
dr Grzegorz Borowiec Niespodziewanie, 10 lipca 2013 r., w wieku 49 lat w krakowskim szpitalu zmarł lek. med. Grzegorz Borowiec. Od 12 lat szefował Oddziałowi Otolaryngologicznemu Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu. Zmarły był wspaniałym lekarzem i człowiekiem. Posiadał specjalizację drugiego stopnia z laryngologii oraz dodatkową z zakresu neurochirurgii. To połączenie kompetencji czyniło z niego lekarza doskonałego, podejmującego skomplikowane specjalistyczne zabiegi, ratujące zdrowie i życie operowanym pacjentom. Grzegorz Borowiec pracował także Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Tarnowie, w Szpitalu Wojewódzkim im. Św. Łukasza w Tarnowie oraz od 2001 roku w Specjalistycznym Szpitalu im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu. W tej ostatniej placówce przez wiele lat pełnił funkcję ordynatora Oddziału Laryngologii.
Stanisław Dychtoń 17 lipca 2013 roku po ciężkiej chorobie zmarł Stanisław Dychtoń. Był wieloletnim członkiem Zarządu Krakowskiego Okręgowego Związku Tenisa Stołowego, Prezesem Tarnowskiego Związku Tenisa Stołowego oraz aktywnym sędzią, a w latach 2003-2004 Prezesem Krakowskiego Okręgowego Związku Tenisa Stołowego.
Władysław Konieczny 9 sierpnia 2013 r., w wieku 68, zmarł w Tarnowie Władysław Konieczny, historyk, długoletni kustosz placówki muzealnej Dwór w Dołędze (gm. Szczurowa), Oddziału Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Postać ceniona, znana i lubiana w środowisku muzealnym, ludzi kultury i nauki. Od 1983 r. pracował w Muzeum Okręgowym w Tarnowie jako kierownik jego oddziału Dwór w Dołędze. W 2012 roku przeszedł na emeryturę. Był odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi i wieloma odznaczeniami resortowymi. Autor licznych publikacji w czasopismach naukowych i prasie lokalnej, oraz podstawowej monografii pt. 'Dwór w Dołędze". Władysław Konieczny przeżył 68 lat.
Zobacz także: W tym roku pożegnaliśmy wybitnych ludzi - 2012 rok
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A