Snowboard

Kolejnym elementem zakupu jest ustalenie celów, w jakich sprzęt snowboardowy będzie wykorzystywany. Taka rozmowa ze sprzedawcą trwa niekiedy około 10 minut. W związku z wieloma odmianami tej dyscypliny, poszczególne produkty wykonywane są w sposób odbiegający od przyjętych standardów, zmienia się materiał i skala umiejętności potrzebnych do prawidłowego użytkowania. 
Nie ma więc sensu kupować sprzęt za tysiące złotych, kiedy nie będziemy mogli dobrze wykorzystać wszystkich możliwości deski. Co więcej, na modelach najbardziej zaawansowanych nie nauczymy się jeździć, gdyż konieczne są podstawy do przechodzenia w coraz wyższe partie cenowe. Kiedy już uda nam się dobrać odpowiednią klasę sprzętu, stajemy na wadze i w ten sposób ustalamy przedział obciążeń, jakie będą nakładane na snowboard. Nie jest prawdą, iż sprzęt dobiera się względem wzrostu, gdyż może się okazać, że nie jest on odpowiednio przystosowany do wagi naszego ciała. Nikt nie powiedział, że wszystkie osoby wzrostu 170 cm, muszą ważyć tyle samo.
Jakie są zatem konkretne różnice? Deski dla początkujących są znacznie mniejszej twardości, mają specjalnie taliowany kształt, który ułatwia naukę skrętów, a przede wszystkim, mówi się o tzw. wybaczaniu błędów, czyli po popełnieniu jakiegoś technicznego “przewinienia”, jesteśmy w stanie powrócić na dobry kierunek jazdy, który nie musi zakończyć się upadkiem. Koszt takiej deski, ze średniej półki dobrej firmy to od 450 zł do 750 zł zł, natomiast jeśli mamy pieniądze i możemy sobie pozwolić, na nieco większy wydatek, to za sprzęt, który pozwoli jeszcze szybciej uporać się z podstawami i przejść do kategorii średnio-zaawansowanej, musimy poświęcić około 1000 zł za samą deskę.
Dostępne w kilku punktach są również używane deski snowboardowe, których ceny w zależności od stopnia zużycia, w komplecie razem z wiązaniami, to średnio koszt 500 zł.