Muzeum Żydów ma powstać na Rynku Tarnowa, czyli co w prasie piszczy
access_time 2014-09-03 10:53:58
Powiatowi chcą do miasta. Jana Pawła II do remontu. Muzeum Żydów ma powstać na Rynku Tarnowa - o tym przeczytamy w dzisiejszym Temi. Gazeta Krakowska pisze zaś m.in. utrudnieniach na ul. Tuwima oraz unikatowe wystawie, którą będzie można obejrzeć w Tarnowie.
W dzisiejszym numerze Tygodnika Temi można przeczytać m.in. o:
  • Kury już pozdychały, co z ludźmi? Na znajdujące się 250 metrów od ich domów pole wysypano około 900 ton odpadów, które cuchnęły i parowały przez wiele dni. Niedługo po tym ludziom zaczęły zdychać kury, wtedy poważnie się zaniepokoili. Zawiadomili wiele instytucji, które, jak mają nadzieję, zajmą się ich sprawą. Mieszkańcy boją się o swoje zdrowie. Ulica Reymonta w Wojniczu leży na granicy z Więckowicami, jest tu wiele pół uprawnych.
  • Kiedy proces prezydenta Ścigały? Nadal nie wiadomo, który z sądów przejmie tzw. sprawę Ścigały oraz kilku innych oskarżonych w tarnowskiej aferze korupcyjnej. Wiele wskazuje na to, że nie będzie to sąd w Tarnowie. Decyzja zapadnie w ciągu kilku dni. Zapadłaby wcześniej, gdyby nie długi sezon urlopowy.
  • Powiatowi chcą do miasta Komitet Wyborczy Wyborców Ziemia Tarnowska dołączył do walki o mandaty radnych i stanowiska włodarzy miast i gmin w najbliższych wyborach samorządowych. Członkowie komitetu, którzy związani są lub byli z powiatem tarnowskim, określają go jako inicjatywę obywatelską i ponadpartyjną. Podkreślają też konieczność większej współpracy między samorządami miast, gmin, i powiatów w regionie tarnowskim.
  • Jana Pawła II do remontu Za kilka dni rozstrzygnięty zostanie przetarg na modernizację fragmentu al. Jana Pawła II. Miasto chce wyremontować odcinek o długości 480 metrów od skrzyżowania z ul. Słoneczną w kierunku północnym. Potrzeby są znacznie większe, ale w miejskim budżecie nie ma na to pieniędzy. Firma, która wygra przetarg, zobowiązana będzie do prowadzenia prac w godzinach od 7 do 22.
  • Kto się skarży na policję? Działania policjantów podlegają nie tylko ocenie ich przełożonych, ale także obywateli, których bezpośrednio dotyczą. A ci, urażeni np. niekulturalnym zachowaniem stróżów prawa, bezzasadnym zatrzymaniem, a także brakiem reakcji lub zbyt długo trwającą interwencją, piszą skargi. Rocznie około sto takich pism trafia do Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie. To niewiele w porównaniu z podejmowanymi przez policję interwencjami liczonymi w tysiącach. Najwięcej skarg na pracę policjantów dotyczy funkcjonariuszy ruchu drogowego i prewencji, czyli tych, którzy najczęściej mają bezpośredni kontakt z mieszkańcami W dzisiejszym numerze Gazety Krakowskiej można przeczytać m.in. o:
  • Muzeum Żydów ma powstać na Rynku Tarnowa Projekt, o którym dotąd mówiło się nieoficjalnie, ujrzał światło dzienne. W kamienicach na Rynku ma powstać unikalne centrum edukacji. Żydowska Fundacja Chai zamierza ulokować judaistyczne muzeum, połączone z supernowoczesnym centrum edukacyjnym w dwóch kamienicach na tarnowskim Rynku. Koszty tego przedsięwzięcia mają sięgać nawet 30 mln zł. - Nie znam podobnego projektu w Polsce - podkreśla rabin Meir Stambler, reprezentujący Fundacje Chai.
  • Zgnilec amerykański w natarciu! Do wybicia setki tysięcy pszczół? Jak informuje Gazeta Krakowska, pasieka w Burzynie oraz jedna z pasiek w Tarnowie - to na razie dwa miejsca, w których oficjalnie potwierdzono występowanie zgnilca amerykańskiego. Co gorsze, chorobą zostało zakażonych sto procent rodzin pszczelich w tych gospodarstwach, co oznacza, że wszystkie pszczoły muszą zostać uśmiercone. Zgnilec amerykański to zaraźliwa choroba bakteryjna czerwia, czyli pszczoły miodnej w stadium rozwojowym. Może doprowadzić do zniszczenia rodziny pszczelej.
  • Burmistrz Bochni kupuje głosy podwyżką pensji? Nawet o 21 procent wzrosły pensje urzędników bocheńskiego magistratu. Tuż przed wyborami burmistrz Stefan Kolawiński zdecydował o podniesieniu zarobków swoich podwładnych. Korekta objęła ponad osiemdziesięciu urzędników. Ta decyzja oznacza, że w ciągu jednej kadencji z budżetu na wypłaty trzeba będzie wydać 2 mln zł więcej. - Te pieniądze się im należały, od półtora roku nie było w naszym urzędzie podwyżek. Teraz mamy lepszą sytuację finansową, więc podniosłem pensje - tłumaczy swoją decyzję szef bocheńskiego samorządu. Więcej szczegółów w dzisiejszych numerach Tygodnika Temi oraz Gazety Krakowskiej.
  • Komentarze...
    testststs 10,2,9,1,A