Edyta Ropek wraca na szczyt! Wyborna forma tarnowianki w Chinach (FOTO, VIDEO)
access_time 2015-06-22 10:18:52
Zawodniczka Grupy Azoty MKS Tarnovii Edyta Ropek zajęła drugie miejsce podczas rozgrywanej w miniony weekend w chińskim Chongqing drugiej edycji tegorocznego pucharu świata we wspinaczce sportowej w konkurencji na czas. Polka awansowała na trzecią pozycję światowego rankingu najlepszych zawodniczek tego sezonu!
35-letnia tarnowianka jest w świetnej formie, w finale ustanowiła swój rekord życiowy na 15-metrowej ściance, z czasem 8,16 sekundy. Do rundy finałowej zakwalifikowała się na czwartej pozycji, a w poszczególnych fazach radziła sobie doskonale, pewnie awansując do strefy medalowej W półfinale Edyta pokonała rewelacyjnie dysponowaną Rosjankę Julię Kaplinę, która w rundzie eliminacyjnej ustanowiła nowy rekord świata (7,56 s.). W walce o złoty medal Edyta uległa minimalnie innej Rosjance, Marii Krasawinie, zajmując drugie miejsce. - Ten wynik jest dla mnie ważny, bo bardzo ciężko pracowałam na powrót, była to długa droga, trwająca dwa lata. Jest nagrodą za włożony trud, mój i osób, które mi pomogły w drodze do tego sukcesu. Dla mnie było to niezwykle trudne wyzwanie, wrócić. Dziękuję z tego miejsca trenerowi Marcinowi Nowakowi. Podczas ceremonii dekoracji, stojąc na podium patrzyłam na polską flagę z radością, że zawisła tam dlatego, że ja wywalczyłam dla niej to miejsce - powiedziała po zawodach wzruszona i szczęśliwa zawodniczka. Dobry start w Chongqing odnotowała cała reprezentacja Polski, do finału w konkurencji na czas awansowało aż ośmioro zawodników. Dobry wynik uzyskał Marcin Dzieński z KU AZS PWSZ Tarnów, Grupa Azoty, który wywalczył piąte miejsce, przy okazji ustanawiając nowy rekord Polski z czasem 6,02 sekundy! Na wysokim ósmym miejscu zawody zakończyła Anna Brożek z KU AZS PWSZ TARNÓW, 11. była Klaudia Buczek KU AZS PWSZ Tarnów, a 14. - Jędrzej Komosiński z KU AZS PWSZ Tarnów. W klasyfikacji państw biorących udział w pucharze świata w Chongqing, reprezentacja Polski wywalczyła drugie miejsce w konkurencji wspinaczki na czas i siódme w konkurencji bouldering. Kolejna edycja pucharu świta odbędzie się 26-27 czerwca w chińskim Haiyang. Poniżej relacja z zawodów. Biegio finałowe od ok. 1 h.