Samochód zastępczy? Tak, jeśli nie masz innego!
access_time 2015-08-24 08:52:22
Po uszkodzeniu samochodu, którego używało się do załatwiania wielu codziennych spraw, niemal oczywistym wydaje się wynajęcie na czas naprawy pojazdu zastępczego. Zwłaszcza, jeśli uszkodzenie powstało z winy innego kierowcy. Sprawa nie jest jednak tak prosta dla towarzystw ubezpieczeniowych, które czasami odmawiają pokrycia kosztów związanych z wynajęciem.
Aby móc skorzystać z możliwości wynajęcia pojazdu zastępczego na koszt ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia, muszą być spełnione pewne warunki:
  • uszkodzony pojazd musi zostać odstawiony do warsztatu,
  • poszkodowany nie posiada innego samochodu w gospodarstwie domowym, z którego może korzystać,
  • poszkodowany z uszkodzonego samochodu korzystał regularnie. Warto o tym pamiętać, ponieważ jeśli mamy w gospodarstwie domowym inny samochód, z którego można bez przeszkód korzystać, wynajmowanie auta zastępczego nie jest niczym umotywowane. Towarzystwo sprawcy szkody ma pełne prawo odmówić w takiej sytuacji pokrycia tego typu kosztów. Koniecznie też należy pamiętać, że wszelkie dodatkowe opłaty jak tankowanie, czy opłata za przejazd daną drogą, leżą już w gestii użytkownika. Jeśli po wypadku chcemy takie auto wynająć, można zrobić to na dwa sposoby. Pierwszy to zgłoszenie się do firmy, która prowadzi taką działalność. Wtedy trzeba będzie przedstawić odpowiednie faktury i rachunki towarzystwu, które ureguluje należność. Drugą możliwością jest zgłoszenie chęci wynajęcia do ubezpieczyciela, który zajmuje się likwidacją szkody, ponieważ może on posiadać umowę z siecią wypożyczalni pojazdów. Należności za wynajem będą ustalane i opłacane między tymi firmami. Towarzystwo ubezpieczeniowe może odmawiać opłaty za auto zastępcze motywując to tym, że poszkodowany może korzystać z komunikacji zastępczej, np. komunikacji miejskiej. Warto wiedzieć, że zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z 8 września 2004 roku, nie może tego tak argumentować. Sąd orzekł, że niemożności korzystania z własnego pojazdu nie można zastąpić komunikacją publiczną. Jeśli nie można jeździć własnym samochodem, jest to zaliczane na konto szkód, których naprawą musi zająć się ubezpieczyciel. Kupowane przez kierowców ubezpieczenie OC ma za zadanie pokryć wszelkie straty osoby poszkodowanej. Korzystając z narzędzi internetowych, takich jak kalkulator OC, można znaleźć polisę w niskiej cenie, jednak nie wpływa ona na wysokość wypłacanego odszkodowania. Musi być ono adekwatne do szkód, a wynajęcie pojazdu zastępczego w sytuacji, gdy jest on niezbędny, musi być opłacone z OC sprawcy.
  • Komentarze...
    testststs 10,2,9,1,A