Otto Schier honorowym obywatelem Tarnowa. Radni byli jednogłośni
access_time 2024-11-28 11:36:00Otto Schier jest architektem i urbanistą, który całe swoje twórcze życie poświęcił Tarnowowi i okolicom. Urodził się i wychował w Katowicach, studiował w Krakowie, a w mieście pod Górą św. Marcina zamieszkał w 1959 roku. Jest autorem m.in. unikalnego projektu amfiteatru przy ul. Kopernika, pomnika upamiętniającego pierwszy transport do Auschwitz, deptaku na ul. Wałowej w Tarnowie wraz z placem przed Grobem Nieznanego Żołnierza i schodami z kaskadową fontanną, modernizacji budynku Teatru im. L. Solskiego z 1972 roku (wraz z projektem ceramicznych masek na fasadzie) czy kościoła pw. Dobrego Pasterza na osiedlu Legionów. W tym roku skończył 93 lata.
"Wpływ Otto Schiera na rozwój przestrzeni Tarnowa oraz jego wyjątkowe podejście do projektowania zasługują na najwyższy szacunek. Jego prace nie tylko wzbogaciły estetycznie miasto, ale również przyczyniły się do jego funkcjonalnego i harmonijnego rozwoju. W uznaniu dla jego zasług i wybitnego wkładu w rozwój miasta, zasługuje on na przyznanie zaszczytnego tytułu Honorowego Obywatela Miasta Tarnowa, który stanowi wyraz wdzięczności oraz uznania dla jego ogromnego wkładu w kształtowanie Tarnowa jako przestrzeni nowoczesnej, a zarazem głęboko osadzonej w charakterze miasta" - wskazano w uzasadnieniu uchwały.
Do tej pory tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tarnowa otrzymali: Ignacy Mościcki, Józef Piłsudski, książę Paweł François Roman Sanguszko, Norbert Lippóczy, ksiądz arcybiskup Józef Życiński, profesor Franciszek Ziejka, Tony Rickardsson, Kazimierz Braun, biskup Władysław Bobowski, ksiądz profesor Michał Heller, pułkownik Jerzy Pertkiewicz, pułkownik Mieczysław Korczak, Barbara Prymakowska, Stanisław Majorek, Adam Bartosz, Wincenty Witos, a także abp Wiktor Skworc. Ten ostatni zrzekł się jednak tytułu w związku ze skandalem pedofilskim w diecezji tarnowskiej, w której przed laty był biskupem.
A. Cichy / fot. archiwum