Mieszkańcy Tarnowa chętni do gromadzenia deszczówki
access_time 2021-05-14 09:40:00
Nie brakuje chętnych do łapania deszczówki. Od początku roku tarnowianie złożyli już około 40 wniosków o dofinansowanie do zbiorników na tzw. małą retencję i deszczówkę, czyli mniej więcej tyle, ile podczas ubiegłorocznej, pierwszej edycji programu. Tarnowski magistrat wciąż przyjmuje wnioski. W zależności od wielkości i rodzaju zbiornika, mieszkańcy mogą liczyć na dopłaty w wysokości od 500 do 4 tysięcy złotych.

Korzyści z gromadzenia wody deszczowej są ogromne - zarówno dla portfela, środowiska naturalnego, jak i dla ... wyglądu. Deszczówka jest idealna do podlewania trawników i roślin w ogrodzie (z powodu lekko kwaśnego odczynu jest dużo zdrowsza dla roślin, niż kranówka). Przydatna jest też do napełniania oczka wodnego, prania, mycia podłóg, okien, samochodu, rowerów, mebli ogrodowych, czy innych sprzętów. Doskonale nadaje się też - o czym już od dawna wiedziały nasze babcie - do mycia włosów. Jest niezawodnym remedium na płynącą w kranach twardą wodę; znakomicie wygładza, zmiękcza i nabłyszcza włosy, działa więc lepiej niż niejedna odżywka. To tylko niektóre sposoby na wykorzystanie wody deszczowej. Warto pamiętać, że gromadzenie deszczówki pozwala nie tylko zaoszczędzić kilkaset złotych miesięcznie, ale też ogranicza ryzyko lokalnego niedoboru wody.

Tarnowianie, którzy przyłączą się do programu małej retencji, mogą liczyć na dofinansowanie budowy zbiornika podziemnego lub kupna beczki, którą postawią na stałe pod rynną. W przypadku budowy podziemnego zbiornika na wody opadowe i roztopowe dotacja ta wynieść może 2 tysiące złotych, jeżeli pojemność zbiornika jest mniejsza niż 5 metrów sześciennych oraz 4 tysiące złotych dla pozostałych zbiorników. W przypadku naziemnego zbiornika zamkniętego maksymalna dopłata wynosić może natomiast 500 zł (zbiorniki o pojemności mniejszej niż 1000 litrów) lub 1 tys. złotych (pozostałe pojemniki). We wszystkich przypadkach, dotacja wyniesie nie więcej ni 60 proc. kosztów zbiornika. Należy również pamiętać, że bez względu na liczbę i rodzaj zbiorników maksymalna dotacja dla jednej nieruchomości to 4 tysiące złotych.

Z dotacji na budowę zbiorników mogą skorzystać właściciele domów jednorodzinnych usytuowanych wyłącznie na terenie Tarnowa. Dofinansowanie nie dotyczy posiadaczy gruntów, na których prowadzona jest działalność gospodarcza oraz tzw. działkowiczów.

Fot. Pixabay

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A