81. rocznica Zbrodni Katyńskiej. W Tarnowie upamiętniono ofiary sowieckich mordów
access_time 2021-04-13 15:44:00
13 kwietnia obchodzony jest jako Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Ustanowiono go w 2007 r. jako święto państwowe decyzją Sejmu w hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz ZSRR z 5 marca 1940 roku.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 r. informacji o odkryciu w Rosji masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Prace ekshumacyjne Niemcy rozpoczęli 18 lutego i do 13 kwietnia wydobyli ponad 400 ciał. W dniu tym radio berlińskie podało komunikat o odnalezieniu w lesie katyńskim zwłok 12 tys. polskich oficerów.

Wiosną 1940 r., wykonując uchwałę Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r., sowiecka policja polityczna – NKWD ZSRS – wymordowała blisko 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRS wschodniej części Polski.

Oficerów z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, tych ze Starobielska – w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa – w Kalininie. Egzekucję więźniów przeprowadzono w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu.

Przez niemal 50 lat prawda o Zbrodni Katyńskiej była zakłamywana. Sowieci podczas procesu w Norymberdze usiłowali przypisać ją Niemcom. W czasach PRL cenzura blokowała wszelkie próby wskazania faktycznych sprawców, a osoby które odważyły się mówić o tym głośno były represjonowane. Dopiero13 kwietnia 1990 roku, ówczesne władze ZSRR przyznały, że kierownictwo NKWD ponosi odpowiedzialność za masowy mord popełniony na polskich jeńcach. Przekazały wówczas stronie polskiej listy wywozowe osób skazanych na śmierć i spis jeńców obozu w Starobielsku.

W Tarnowie pamięć ofiar Zbrodni Katyńskiej uczcili przedstawiciele władz miasta i Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich, którzy w południe złożyli symboliczne wiązanki kwiatów przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Fot. P. Topolski / archiwum UMT

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A