„Po co jest noc…” Najnowszą premierę Teatru im. L. Solskiego obejrzysz online
access_time 2020-12-10 13:21:00
"Po co jest noc, czyli rzecz: na głosy, gitarę i oddech na podstawie utworów Edwarda Stachury" w reżyserii Ireneusza Pastuszaka, to najnowsza premiera tarnowskiego teatru. Spektakl będzie można obejrzeć na żywo, online 12 grudnia na kanale YouTube Teatru Solskiego.

- "Po co jest noc" to druga premiera sezonu artystycznego 2020/ 2021. Zarówno spektakl premierowy "Mayday" jaki i "Po co jest noc" mają związek z osobą Edwarda Żentary, któremu poświęcony jest aktualny sezon. Liczymy, że autorski projekt przygotowany przez pana Ireneusza Pastuszaka przypadnie Państwu do gustu, bo poezja Edwarda Stachury w wielu kręgach jawi się jako zjawisko niepowtarzalne a jego twórczość do tej pory jest czytana także przez młodych ludzi. Okazja do zmierzenia się Ireneusza Pastuszaka z poezją Stachury była nad wyraz szacowna i stosowna, ponieważ Ireneusz obchodzi jubileusz 40 - lecia pracy artystycznej w zawodzie aktorskim i nie tylko, czego ogromnie mu gratulujemy - mówi dyrektor naczelny Rafał Balawejder.

Punktem wyjścia do zmierzenia się z twórczością Stachury jest konfrontacja trzech różnych pokoleniowo spojrzeń. "Po co jest noc" to spektakl będący połączeniem kilkunastu wierszy i fragmentów prozy Edwarda Stachury. Z jednym wyjątkiem dobór tekstów świadomie pomijał te najbardziej znane, utrwalone w legendzie "Steda" i popularyzowane przez lata w piosence poetyckiej. Spektakl nie jest bowiem kolejnym hołdem wobec "poety przeklętego". To raczej próba wniknięcia w wymiar egzystencjalny jednostki z jej wyraźną dychotomią. Dlatego podstawę spektaklu stanowią fragmenty "Fabula rasa", utworu ważnego dla samego Stachury (pracował nad nim przez lata), wzbogacone korespondującymi z nimi wierszami. Motywy: życia i śmieci, samotności i miłości wreszcie miejsca sztuki we współczesnym świecie to podstawy dialogu toczącego się na scenie. Dopełnieniem, a raczej trzecim filarem, jest muzyka specjalnie dla tego spektaklu skomponowana. Realizacja tego spektaklu jest podsumowaniem 40 lecia debiutu scenicznego reżysera.

W spektaklu wykorzystana jest muzyka oryginalna autorstwa Arkadiusza Boryczki do tekstów Edwarda Stachury: ”Wędrówką życie jest człowieka”, ”Idź dalej”, ”Bardziej głupsi niż jesteśmy”, ”Przebyłem noc właśnie”, ”Tak”, ”Niemowa”, ”Jak już tu przyszłaś”, ”Przystępuję do Ciebie”, ”Piosenka, której nie da się przestać śpiewać”, ”Ja wiem” oraz „Życie to nie teatr” (aranżacja Arkadiusz Boryczka, tekst utworu i muzyka Edward Stachura)

Pierwsza premiera online w formie streamingu live odbędzie się 12 grudnia, o godz. 19. To jedyna okazja do bezpłatnego obejrzenia premiery online na teatralnym kanale YouTube.

Fot. P. Topolski

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A