Cała Polska w czerwonej strefie. Nowe obostrzenia: zamknięta gastronomia, nauka zdalna dla klas 4-8
access_time 2020-10-23 13:41:00
Od soboty cała Polska staje się strefą czerwoną - poinformował na piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Wśród zmian znajdą się: zajęcia zdalne również w klasach 4-8 szkół podstawowych, obowiązek przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna, a także ograniczenia w funkcjonowaniu lokali gastronomicznych, sanatoriów oraz organizacji imprez, spotkań i zgromadzeń.

Od 24 października obostrzenia dotyczące strefy czerwonej będą obowiązywać w całej Polsce. Dodatkowo wprowadzone zostaną nowe zasady bezpieczeństwa w zakresie edukacji, gospodarki oraz  życia społecznego. Będą to:

  • objęcie nauczaniem zdalnym klas 4-8 szkół podstawowych;
  • w dniach nauki szkolnej, w godzinach 8:00-16:00 obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna;
  • zawieszenie działania sanatoriów z możliwością dokończenia już  rozpoczętych turnusów;
  • zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji przy dopuszczeniu prowadzenia działalności w zakresie dowozu lub na wynos;
  • max. 5 osób spoza wspólnego gospodarstwa domowego podczas imprez, spotkań i zebrań w przestrzeni publicznej (z wyjątkiem spotkań służbowych). Dotyczy to także zgromadzeń w rozumieniu ustawy o zgromadzeniach publicznych.

- Wiem, że to bardzo trudna wiadomość dla prowadzących, właścicieli i klientów, ale zdaniem specjalistów pomieszczenia gastronomiczne to miejsca gdzie znajduje się dużo osób na niewielkiej powierzchni i dochodzi do częstych zakażeń - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował w czwartek do seniorów powyżej 70. roku życia o nieprzemieszczanie się i pozostanie w domach. Ograniczenia przemieszczania się nie obejmują zaspokojenia niezbędnych potrzeb życiowych, wykonywania czynności zawodowych i uczestniczenia w wydarzeniach kultu religijnego. Uruchomiony zostanie program Korpus Wsparcia Seniorów.

Dla seniorów zostanie uruchomiona specjalna darmowa infolinia pod numerem telefonu: 22 505 11 11. Dzwoniąc pod ten numer seniorzy będą mogły poprosić o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które w wyniku obostrzeń będą utrudnione. Seniorzy będą mogli uzyskać wsparcie m.in. przy zrobieniu i dostarczeniu zakupów, a sama usługa (z wyjątkiem wartości samych zakupów) będzie bezpłatna. Dostarczenie zakupów nie przysługuje jednak osobie, która korzysta z usług opiekuńczych, bądź specjalistycznych usług opiekuńczych.

Dane kontaktowe zgłaszającego się seniora będą przekazywane do właściwego terytorialnie ośrodka pomocy społecznej. Następnie do ośrodki pomocy społecznej będą kontaktować się z osobą zainteresowaną w celu ustalenia zakresu pomocy. W tę formę wsparcia poza ośrodkami pomocy społecznej będą zaangażowani także wolontariusze i organizacje pozarządowe oraz Ochotnicza Straż Pożarna, Wojska Obrony Terytorialnej i harcerze.

Rejestr seniorów, którzy zdecydowali się na pozostanie w domu i potrzebują wsparcia wolontariuszy będą prowadził gminy. Samorząd będzie mógł skorzystać z dofinansowania z budżetu państwa na zorganizowanie usług wsparcia, w tym na zatrudnienie nowych pracowników, przyznanie dodatków zadaniowych.

W całej Polsce obowiązują wcześniej ustalone limity i ograniczenia dla strefy czerwonej, w tym m. in. w zakresie wydarzeń wydarzenie religijnych odbywających się w kościele, istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. W uroczystościach religijnych limit 1 osoba na 7 m2.

- Nasi eksperci i naukowcy mówią jasno - musimy koniecznie przerwać transmisje. Jeżeli możemy ograniczyć liczbę kontaktów społecznych, to to zróbmy. Kluczowe są - dezynfekcja, dystans, maseczki i wietrzenie pomieszczeń - podkreślał premier.

r / PAP, fot. Adam Guz / KPRM

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A