Z powodu wirusa odwołano "słodkie urodziny Tarnowa"
access_time 2020-03-06 02:34:00
7 marca Tarnów obchodzi rocznicę lokacji miasta. Nie będzie jednak tradycyjnego tortu i barwnego korowodu z przedszkolakami, królem Łokietkiem i hetmanem Tarnowskim na czele. "Słodkie urodziny", które miały odbyć się dzisiaj, zostały odwołane z powodu wysokiej aktywności grypy sezonowej.

Magistrat zapewnia jednak, że okrągła, 690. rocznica lokacji świętowana będzie przez cały rok. W tym roku z uwagi na zwiększoną zachorowalność na grypę i liczne nieobecności dzieci w przedszkolach, władze miasta zdecydowały o odwołaniu „słodkich urodzin” (wydarzenie odbędzie się w innym terminie). Tymczasem na ulicach Tarnowa pojawił się miejski autobus oklejony okolicznościową grafiką, dedykowaną obchodzonemu jubileuszowi, a w najbliższym czasie na Placu Kazimierza pojawi się także wielkoformatowa wystawa dedykowania historii Tarnowa. 690. rocznicy lokacji miasta zostanie także poświęcony konkurs wiedzy o Tarnowie „Znam Tarnów”.

Tarnów usytuowano na wzniesieniu po północnej stronie Wątoku, w miejscu dawnej osady wiejskiej. Centrum miasta zajął prostokątny rynek z ulicami wybiegającymi z narożników, otoczony blokami zabudowy podzielonymi na działki siedliskowe. Ratusz wybudowano później, w rynku powstała natomiast drewniana zabudowa handlowa – kramy, jatki szewskie, piekarskie, kuźnicze czy sukiennicze. Zabudowa mieszkalna, początkowo wyłącznie drewniana, pojawiła się na działkach siedliskowych prawdopodobnie około XIV wieku.

Podstawą rozwoju Tarnowa był przebiegający przez miasto szlak handlowy prowadzący z Niemiec na Ruś, krzyżujący się ze szlakiem biegnącym z Węgier na wybrzeże Bałtyku. Tarnów był miastem prywatnym do roku 1787. Jego największy rozwój przypada na wiek XVI, kiedy to dziedzicem był Jan Tarnowski, hetman wielki koronny, znakomity gospodarz i organizator. Warto dodać, że średniowieczny układ starego Tarnowa zachował się do dzisiaj.

Fot. A. Gawle, archiwum UMT

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A