Tarnów zdał test IQ i otrzymał certyfikat inteligentnego miasta
access_time 2020-01-24 04:33:00
Tarnów otrzymał certyfikat Smart City, który ocenia poziom zarządzania usługami miejskimi i jakością życia, a także realizowanie rozwiązań z zakresu zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Certyfikat został wręczony władzom Tarnowa podczas wczorajszej sesji rady miasta przez wiceprezes zarządu Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji S.A., Annę Wyrobę.

Certyfikat Smart City, funkcjonujący pod nazwą „Zrównoważony rozwój społeczny – wskaźniki usług miejskich i jakości życia", potwierdza spełnienie przez Tarnów normy PN-ISO 37120:2015-03. Norma ta pozwala mierzyć efekty zarządzania usługami miejskimi i jakością życia, porównywać efekty działalności z innymi miastami dysponującymi certyfikatem, wymieniać się najlepszymi praktykami, zarządzać miastem i planować zrównoważony rozwój. Norma opublikowana została w 2017 roku przez Polski Komitet Normalizacyjny.

Aby otrzymać certyfikat samorząd musiał podać wartości 100 wskaźników: 46 obowiązkowych oraz 54 pomocniczych, zawartych w siedemnastu kategoriach - gospodarka, edukacja, energia, środowisko, finanse, reagowanie na pożar i inne zagrożenia, administracja, zdrowie, rekreacja, bezpieczeństwo, schroniska, odpady stałe, telekomunikacja i innowacje, transport, planowanie przestrzenne, ścieki oraz woda i usługi sanitarne. Pod uwagę brane były również 35 wskaźniki profilujące. Do wskaźników obligatoryjnych należą między innymi: określająca poziom smogu koncentracja pyłu PM 2,5, całkowite zużycie energii w gospodarstwach domowych na mieszkańca oraz stopa bezrobocia. Jak tłumaczy Polski Komitet Normalizacyjny, wskaźniki w polskiej normie zostały wybrane tak, aby raportowanie było jak najprostsze i najtańsze.

Tarnów poddał się certyfikacji pod koniec 2019 roku. Miasto ustaliło 45 wskaźników podstawowych oraz 51 pomocniczych we wszystkich 17 kategoriach.

- Certyfikat przyznany naszemu miastu, oznacza, że w Tarnowie inwestuje się w kapitał ludzki i społeczny oraz nowoczesną, opartą na technologiach informacyjno-komunikacyjnych infrastrukturę traktowaną jako istotny czynnik dla zrównoważonego ekonomicznego wzrostu i wysokiej jakości życia, że mądrze gospodaruje się zasobami przez odpowiednie zarządzanie – podkreśla prezydent Roman Ciepiela.

Władze spodziewają się, że dzięki certyfikatowi ISO 37120 będą efektywniej zarządzać miastem i usługami miejskimi. Liczą też na to, że certyfikat zwiększy zainteresowanie miastem w oczach instytucji finansowych i inwestorów. Posiadanie tej normy ma też spore znaczenie w staraniach o fundusze europejskie.

Fot. Paweł Topolski

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A