NIE dla fałszowania historii! Powstaje społeczny komitet obchodów rocznicy pierwszego transportu
access_time 2019-11-28 12:44:00
Organizator Festiwalu Niepodległości, Piotr Dziża wraz z byłą więźniarką KL Auschwitz, prezes Stowarzyszenia „Prawo do Prawdy” Barbarą Wojnarowską Gautier, organizują w Tarnowie zjazd założycielski społecznego komitetu obchodów rocznicy pierwszego transportu do KL Auschwitz. Chcą w ten sposób m.in. zaprotestować przeciwko nasilającej się w ostatnim czasie oszczerczej wobec Polski i Polaków kampanii fałszowania historii II wojny światowej, przejawiającej się używaniem zwrotów „polskie obozy śmierci”, czy „polski antysemityzm”.

- Zbliża się okrągła rocznica dramatycznego wydarzenia, którym Tarnów "wjechał" do historii powszechnej. Wydarzenia, które co prawda doczekało się kilkanaście lat temu corocznego upamiętnienia w postaci Narodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych, ale nie doczekało się - jak dotąd - tak spektakularnych i powszechnych obchodów jak inne ważne narodowe rocznice. Nie doczekało się również konsekwentnego zainteresowania i odpowiedniej promocji ze strony najwyższych władz RP, czego dowodem jest brak obecności głowy państwa na wszystkich dotychczasowych obchodach tej rocznicy w Tarnowie i Oświęcimiu. - piszą w oświadczeniu Barbara Wojnarowska Gautier, była więźniarka KL Auschwitz, nr obozowy 83638 i prezes Stowarzyszenia „Prawo do Prawdy” oraz Piotr Dziża - W ten sposób marnuje się potencjał daty 14 czerwca 1940, jako naturalnego narzędzia do odpierania coraz liczniejszych aktów fałszowania historii II wojny światowej, w tym przedstawiania naszego narodu nie jako ofiar niemieckich zbrodni, ale jako ich sprawców lub dobrowolnych pomocników zbrodniarzy. 

Stowarzyszenie Kontynuatorów Pamięci o Zagładzie Narodu Polskiego „Prawo do Prawdy” apeluje do muzeum Auschwitz i polskich władz o godne upamiętnienie czerwcowej rocznicy. Zgłosiło w związku z tym postulaty związane z formułą obchodów. Chce by muzeum było w tym dniu wyłączone ze zwiedzania, by była odprawiona msza pod Blokiem Śmierci i żeby był to dzień poświęcony Narodowemu Dniu Pamięci Ofiar i pierwszemu transportowi więźniów do obozu. Realizacji postulatów ma dopilnować Społeczny Komitet Obchodów 14 czerwca 2020. Jego zadaniem będzie też "poszerzenie programu i stały lobbing na rzecz organizacji możliwie godnych i pełnych uroczystości”. W organizację uroczystości mają włączyć się nie tylko społeczności lokalne Tarnowa i Oświęcimia, czy też środowiska bezpośrednio zainteresowane tą tematyką, ale cała wspólnota. - Nikogo nie wykluczamy. Każdy dobry pomysł i każda życzliwa para rąk się w tym szlachetnym, ambitnym dziele przydadzą. Prosimy, zgłaszajcie się do udziału w zjeździe założycielskim Komitetu i jego pracach. - apelują inicjatorzy komitetu.

Zebranie organizacyjne komitetu odbędzie się w Tarnowie 7 grudnia. Deklaracje przybycia na zjazd (wraz z krótką informacją o sobie i reprezentowanym przez siebie środowisku/ ruchu/ stowarzyszeniu), można przesyłać na adres: kontakt@14czerwca.pl

Przypomnijmy, Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady jest polskim świętem obchodzonym rokrocznie 14 czerwca, które uchwalone zostało 8 czerwca 2006 r. przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 66. rocznicę przybycia pierwszego masowego transportu więźniów do KL Auschwitz. 14 czerwca 1940 r. Niemcy skierowali z Tarnowa do KL Auschwitz pierwszy transport więźniów politycznych złożony z 728 Polaków; wśród nich była niewielka grupa polskich Żydów. Dzień ten uznawany jest za początek funkcjonowania obozu.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A