W Bochni pochowano zamordowanego przez komunistów Żołnierza Wyklętego, Mikołaja Mazura ps. „Pasek”
access_time 2019-11-22 17:47:00
W czwartek na cmentarzu w Bochni odbył się pogrzeb Mikołaja Mazura ps. „Pasek” – partyzanta powojennego podziemia niepodległościowego, żołnierza Narodowej Organizacji Wojskowej. W ceremonii uczestniczyła córka Mikołaja Mazura – Maria z mężem i wnuczka z rodziną.

Uroczystość pogrzebową zorganizował krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Szef pionu Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Krakowie dr Dawid Golik, który odnalazł szczątki żołnierza wyklętego, przypomniał podczas ceremonii, że Mikołaj Mazur przez szereg lat stykał się ze śmiercią, walcząc w szeregach narodowej konspiracji, uciekał przed Gestapo, niemiecką żandarmerią, walczył z UB, MO i NKWD. Walczył do końca. - Możemy zapytać, dlaczego walczył, po co sięgał po broń i tak długo pozostał wierny żołnierskiej przysiędze? Na pewno kochał Polskę i czuł obowiązek walki o jej niepodległość. Na pewno obawiał się też represji, więzienia i tego, że komuniści go zamordują, jeżeli wpadnie w ich ręce. Ale na pewno nie chciał pozostawać bezczynny, nie chciał być zwykłym widzem tego, co działo się w powojennej Polsce – mówił Golik.

Dr Teofil Wojciechowski, reprezentujący Światowy Związek Żołnierzy AK z Oddziałem w Bochni, zaznaczył z kolei, że Mikołaj Mazur był człowiekiem czynu, idącym "wyprostowanym wśród tych, co na kolanach", jak pisał Zbigniew Herbert.

Mikołaj Mazur ps. „Pasek”, żołnierz NOW-AK urodził się 24 maja 1918 r. w Sobolowie w pow. bocheńskim. Od 1941 r. działał w Narodowej Organizacji Wojskowej. Później, w 1944 r. pełnił funkcję szefa gospodarczego oddziału partyzanckiego NOW-AK ODB „Jastrzębski”, awansując do stopnia starszego sierżanta.

Po wkroczeniu do Polski Armii Czerwonej ukrywał się. Latem 1945 r. powrócił na ziemię bocheńską i przystąpił do oddziału NOW-NZW Augustyna Rafalskiego „Pogroma”. Uczestniczył m.in. w likwidacjach żołnierzy sowieckich i osób podejrzewanych o współpracę z komunistami, rozbrajaniu funkcjonariuszy UB oraz MO.

Ujawnił się, opisując swoją okupacyjną i powojenną działalność, jesienią 1945 r. w Krakowie. Po kilku miesiącach ponownie przystąpił do oddziału. Brał udział w kilku akcjach grupy, po czym w drugiej połowie 1946 r. zaprzestał działalności konspiracyjnej, a w 1947 r. ponownie się ujawnił. Niebawem, obawiając się aresztowania, znów rozpoczął działalność zbrojną. Na przestrzeni kilku lat brał udział w kilkunastu akcjach, które miały na celu przede wszystkim zdobycie pieniędzy na przeżycie członków grupy.

Został zatrzymany 10 stycznia 1951 r. przez WUBP Kraków, wskutek gry operacyjnej UB. WSR w Krakowie skazał go 31 sierpnia 1951 r. na śmierć. Wyrok wykonano 24 grudnia 1951 r. w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie.

Szczątki Mikołaja Mazura zostały odnalezione w maju 2018 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Źródło IPN

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A