Chcą upamiętnić austriackiego filozofa
access_time 2019-11-04 04:33:00
Na placu Kazimierza powstanie tablica na pamiątkę księgarni Zygmunta Jelenia, gdzie Ludwig Wittgenstein w sierpniu 1914 r. kupił „Ewangelię w skrócie” Lwa Tołstoja. – Tablica będzie informować o tym, że ponad sto lat temu wybitny filozof w zasadzie zaczął swoje myślenie, które później zaowocowało wydaniem jego największego dzieła – mówi Marcin Sobczyk, dyrektor Wydziału Kultury urzędu miasta. Oficjalne odsłonięcie tablicy odbędzie się 6 listopada o godz. 18.30.

Trzydzieści minut później w Tarnowskim Centrum Kultury o życiu i nauce Ludwiga Wittgensteina rozmawiać będą Radmila Schweitzer, prezes Wittgenstein Initiative, dr Urszula Idziak-Smoczyńska z Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Ray Monk, autor biografii o filozofie, a także prof. Martin Pilch, prof. Alois Pichler, prof. Volker Munz, prof. Allan Janik i Francoise Stonborough.

Filozof Ludwig Josef Johann Wittgenstein (ur. 26 kwietnia 1889 w Wiedniu, zm. 29 kwietnia 1951 w Cambridge) zajmował się przede wszystkim językiem i logiką. Poruszał także kwestie kluczowe dla filozofii umysłu i matematyki. Jego wczesne prace uczyniły z niego "ojca chrzestnego" neopozytywizmu, późniejsze - stanowiły kluczowy wkład w badaniach nad pragmatyką. W czasie pierwszej wojny światowej służył w wojsku. W 1914 r. spacerując po Tarnowie, dotarł do placu Kazimierza i do księgarni Zygmunta Jelenia, w której zakupił „Ewangelię w skrócie” Lwa Tołstoja. Niedługo po tym wydał „Traktat logiczno-filozoficzny”. Za najsłynniejszą tezę traktatu uważa się jego końcowe zdanie:  „O czym nie można mówić, o tym trzeba milczeć”.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A